Dodaj ogłoszenie o pracy


I Ogólnopolskie Regaty Klastrów już za nami - logistycy na podium!

I Ogólnopolskie Regaty Klastrów odbyły się na Zatoce Gdańskiej w okolicach Sopotu, w dniach 10 - 11 sierpnia 2013 r.  W regatach udział wzięli także przedstawiciele Klastra Logistyczno - Transportowego "Północ - Południe" z Gdańska, załoga którego zajęła zaszczytne III miejsce w klasie Delphia 28. Regaty poprzedzone były warsztatem dla przedstawicieli klastrów pt. Klastry - nowe kierunki rozwoju, który miał miejsce w dniu 9 sierpnia w PGE Arena.

Regaty odbyły się w dwóch klasach na jachtach: Skippi oraz Delphia 28. Pierwszy dzień regat nie był zbyt pomyślny dla uczestników, w rzęsistym deszczu i przy niezbyt wietrznej pogodzie. Mimo to załogi dzielnie walczyły i nie poddały się kaprysom pogody. Drugi dzień regat przyniósł już zupełnie odmienne od tych sobotnich, słoneczne i wietrzne warunki pogodowe. Zamiast deszczu i słabego wiatru, uczestników przywitało słońce i silny wiatr, dochodzący do 30 węzłów. Uniemożliwiło to przeprowadzenie wyścigów w klasie Skippi, ale zrekompensowała to duża widowiskowość i emocje w trzech wyścigach w klasie Delphia 28.

Po 3 wyścigach, które odbyły się w pierwszym dniu regat, w klasyfikacji ogólnej zwycięzcą w klasie Skippi została załoga jachtu „Mechanik”, z załogą: Michałem Bułkinem, Jerzym Żygadło, Sławomirem Pawłowskim i Aleksandrą Brodiuk. Drugie miejsce zajął jacht „Gronowo” z załogą: Tomaszem Malewskim, Włodzimierzem Broniukiem, Tomaszem Kowalewskim i Jackiem Grońskim. Na trzeciej pozycji uplasował się „Chili Bar” z Pawłem Kupczyńskim, Małgorzatą Ligas, Izabelą Okarmus i Joanną Zalewską. Kolejne miejsca zajęły jachty „AMW” i „Nawigator”.

Natomiast po dwudniowych, 6 wyścigach w klasie Delphia 28 zwyciężyła załoga jachtu „Oksywie” z załogą - Józefem Kisielewskim, Krzysztofem Serafinowiczem, Stefanem Okurowskim, Leszkiem Kamińskim i Sławomirem Saciłowskim - reprezentującą Gdański Klaster Budowlany. „Oksywie” wygrało aż pięć z sześciu rozegranych wyścigów.

- Sobotnie warunki były nie do końca sprzyjające dla tych, którzy chcieli sobie pożeglować, bo rzeczywiście wiało stanowczo za słabo. Natomiast niedzielna pogoda całkowicie zrekompensowała nam trudy sobotnich zmagań i było sporo ciekawej walki. Także oceniam regaty bardzo pozytywnie, były naprawdę super - opowiada Józef Kisielewski, członek zwycięskiej załogi Gdańskiego Klastra Budowlanego na jachcie „Oksywie”.
Na drugim miejscu uplasował się jacht „Karwiny” z załogą - Patrykiem Węgrzynek, Joanną Węgrzynek, Anną Figiel, Agnieszką Frysiak i Katarzyną Zdzichowską - reprezentującą Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw.

Trzecie miejsce wywalczył jacht „Chylonia”, którego załogę tworzyli: Joanna Gburzyńska, Beata Trochymiak, Emilia Michalska, Marzenna Krefft i Julia Pawłowska oraz Marek Świeczkowski - członkowie Klastra Logistyczno-Transportowego „Północ-Południe” z Gdańska.
Kolejne miejsca zajęły jachty „Witomino” oraz „Redłowo”.

W ramach I Ogólnopolskich Regat Klastrów został również zorganizowany w dniu 9 sierpnia 2013 r. w Gdańsku warsztat pt. "Klastry - nowe kierunki rozwoju", pod patronatem Pomorskiej Grupy Kompetencji Klastrowych – platformy skupiającej liderów i animatorów pomorskiej sceny klastrowej. Spotkanie miało na celu wzmocnienie zaangażowania klastrów we współpracę międzynarodową oraz pomoc MSP wchodzącym w skład klastrów w ich dążeniu do ekspansji rynkowej.
- Główny cel postawiony przed tą inicjatywą chyba został osiągnięty. Najważniejsze jest, żeby się spotykać i rozmawiać o tym, jak i co chcemy zrobić, żeby ta działalność była skuteczna i efektywna. Pomijając inne spotkania oficjalne, to właśnie integracja środowiska jest najbardziej cenna. I to jest nie tylko moja opinia, ale wielu tych, z którymi tutaj na ten temat rozmawiałem - mówi Józef Kisielewski.

Organizatorami I Ogólnopolskich Regat Klastrów były: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, Akademia Marynarki Wojennej, Sopocki Klub Żeglarski i Fundacja Sport na Zdrowie, a inicjatorem regat był Pomorski Klaster Żeglarski.

Ze swojej strony dziękuję załodze Klastra Logistyczno - Transportowego "Północ- Południe" z Gdańska za zaproszenie do jej grona i za wspaniale spędzony czas podczas regat. Regaty, jak i całe spotkanie klastrów były wspaniałym przeżyciem, okazją do poznania wielu ciekawych ludzi oraz wymiany informacji o działalności klastrów w Polsce. Mam nadzieję, że II edycja regat odbędzie się za rok i zgromadzi większą liczbę uczestników, a ja również będę miała okazję wziąć w niej udział. Ahoj!

Beata Trochymiak
Pracujwlogistyce.pl

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.