
Regaty odbyły się w dwóch klasach na jachtach: Skippi oraz Delphia 28. Pierwszy dzień regat nie był zbyt pomyślny dla uczestników, w rzęsistym deszczu i przy niezbyt wietrznej pogodzie. Mimo to załogi dzielnie walczyły i nie poddały się kaprysom pogody. Drugi dzień regat przyniósł już zupełnie odmienne od tych sobotnich, słoneczne i wietrzne warunki pogodowe. Zamiast deszczu i słabego wiatru, uczestników przywitało słońce i silny wiatr, dochodzący do 30 węzłów. Uniemożliwiło to przeprowadzenie wyścigów w klasie Skippi, ale zrekompensowała to duża widowiskowość i emocje w trzech wyścigach w klasie Delphia 28.
Po 3 wyścigach, które odbyły się w pierwszym dniu regat, w klasyfikacji ogólnej zwycięzcą w klasie Skippi została załoga jachtu „Mechanik”, z załogą: Michałem Bułkinem, Jerzym Żygadło, Sławomirem Pawłowskim i Aleksandrą Brodiuk. Drugie miejsce zajął jacht „Gronowo” z załogą: Tomaszem Malewskim, Włodzimierzem Broniukiem, Tomaszem Kowalewskim i Jackiem Grońskim. Na trzeciej pozycji uplasował się „Chili Bar” z Pawłem Kupczyńskim, Małgorzatą Ligas, Izabelą Okarmus i Joanną Zalewską. Kolejne miejsca zajęły jachty „AMW” i „Nawigator”.
Natomiast po dwudniowych, 6 wyścigach w klasie Delphia 28 zwyciężyła załoga jachtu „Oksywie” z załogą - Józefem Kisielewskim, Krzysztofem Serafinowiczem, Stefanem Okurowskim, Leszkiem Kamińskim i Sławomirem Saciłowskim - reprezentującą Gdański Klaster Budowlany. „Oksywie” wygrało aż pięć z sześciu rozegranych wyścigów.
- Sobotnie warunki były nie do końca sprzyjające dla tych, którzy chcieli sobie pożeglować, bo rzeczywiście wiało stanowczo za słabo. Natomiast niedzielna pogoda całkowicie zrekompensowała nam trudy sobotnich zmagań i było sporo ciekawej walki. Także oceniam regaty bardzo pozytywnie, były naprawdę super - opowiada Józef Kisielewski, członek zwycięskiej załogi Gdańskiego Klastra Budowlanego na jachcie „Oksywie”.
Na drugim miejscu uplasował się jacht „Karwiny” z załogą - Patrykiem Węgrzynek, Joanną Węgrzynek, Anną Figiel, Agnieszką Frysiak i Katarzyną Zdzichowską - reprezentującą Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw.
Trzecie miejsce wywalczył jacht „Chylonia”, którego załogę tworzyli: Joanna Gburzyńska, Beata Trochymiak, Emilia Michalska, Marzenna Krefft i Julia Pawłowska oraz Marek Świeczkowski - członkowie Klastra Logistyczno-Transportowego „Północ-Południe” z Gdańska.
Kolejne miejsca zajęły jachty „Witomino” oraz „Redłowo”.
W ramach I Ogólnopolskich Regat Klastrów został również zorganizowany w dniu 9 sierpnia 2013 r. w Gdańsku warsztat pt. "Klastry - nowe kierunki rozwoju", pod patronatem Pomorskiej Grupy Kompetencji Klastrowych – platformy skupiającej liderów i animatorów pomorskiej sceny klastrowej. Spotkanie miało na celu wzmocnienie zaangażowania klastrów we współpracę międzynarodową oraz pomoc MSP wchodzącym w skład klastrów w ich dążeniu do ekspansji rynkowej.
- Główny cel postawiony przed tą inicjatywą chyba został osiągnięty. Najważniejsze jest, żeby się spotykać i rozmawiać o tym, jak i co chcemy zrobić, żeby ta działalność była skuteczna i efektywna. Pomijając inne spotkania oficjalne, to właśnie integracja środowiska jest najbardziej cenna. I to jest nie tylko moja opinia, ale wielu tych, z którymi tutaj na ten temat rozmawiałem - mówi Józef Kisielewski.
Organizatorami I Ogólnopolskich Regat Klastrów były: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, Akademia Marynarki Wojennej, Sopocki Klub Żeglarski i Fundacja Sport na Zdrowie, a inicjatorem regat był Pomorski Klaster Żeglarski.
Ze swojej strony dziękuję załodze Klastra Logistyczno - Transportowego "Północ- Południe" z Gdańska za zaproszenie do jej grona i za wspaniale spędzony czas podczas regat. Regaty, jak i całe spotkanie klastrów były wspaniałym przeżyciem, okazją do poznania wielu ciekawych ludzi oraz wymiany informacji o działalności klastrów w Polsce. Mam nadzieję, że II edycja regat odbędzie się za rok i zgromadzi większą liczbę uczestników, a ja również będę miała okazję wziąć w niej udział. Ahoj!
Beata Trochymiak
Pracujwlogistyce.pl