Dodaj ogłoszenie o pracy


Import towarów z Turcji a preferencyjne traktowanie towaru – wyszły nowe wytyczne w zakresie dokumentacji!

Komisja Europejska opublikowała oficjalne stanowisko w sprawie elektronicznych świadectw A.TR, EUR.1 i EUR-MED wystawianych albo weryfikowanych w Turcji. Chodzi o odręczny podpis na tych dokumentach – jego brak uniemożliwi ubieganie się o preferencyjne traktowanie towaru.

Co to oznacza? Jak wyjaśnia firma spedycyjna 3Cargo, specjalizująca się w obsłudze rynku tureckiego - nowe, elektroniczne świadectwa A.TR, EUR.1 i EUR-MED nieposiadające tradycyjnego podpisu eksportera i/lub władz upoważnionych do ich wystawiania nie będą uznawane w krajach UE. To oficjalne stanowisko Komisji Europejskiej. Takie świadectwa nie spełniają wymogów odpowiednich umów na linii Turcja-UE i nie mogą posłużyć do ubiegania się o preferencyjne traktowanie importowanego towaru. Jak to może wpłynąć na wymianę handlową z Turcją?

- Zmiana ta nie wpłynie znacząco na wymianę handlową pomiędzy Turcją i UE. To jedynie działania zmierzające do egzekwowania ustaleń i zapisów wynikających z obustronnych umów celnych. Nierespektowanie niekompletnych świadectw pochodzenia, w których brakuje odręcznego podpisu, dla importerów oznacza wydłużony czas oczekiwania na towar oraz zwiększenie kosztów. Taki towar będzie bowiem dłużej zalegać w magazynach w oczekiwaniu na korektę dokumentów, co przełoży się na wyższe opłaty za składowanie. W niektórych relacjach handlowych (DDP)  - płatnych  np. po stronie tureckiej, błędnie wypisany A.TR może obciążyć sprzedawcę kosztami cła, gdyż Urząd Celny podważy zasadność dokumentu (A.TR) pozwalającego na zastosowanie preferencyjnej stawki cła – wyjaśnia Małgorzata Beczała, head of marketing, pełnomocnik zarządu ds., jakości, 3Cargo Sp. z o.o, sp.k.

Komisja Europejska zobowiązała się podjąć działania zmierzające do wprowadzenia przez Turcję systemowych rozwiązań, które zapewnią umieszczanie odręcznego podpisu na tych dokumentach. Krajowa Administracja Skarbowa ma przygotować newsletter, w którym poinformuje o podstawach prawnych, dotychczas podjętych krokach oraz zalecanych działaniach, które powinni podjąć unijni importerzy.

Okres przejściowy
Okres przejściowy na dostosowanie się do wytycznych przyjęto do końca tego roku. W tym czasie Turcja może wystawiać jeszcze świadectwa tradycyjne i na chwilę obecną zaleca się ubieganie o takie właśnie dokumenty. W przypadku niekompletnego świadectwa (bez odręcznego podpisu) należy zwrócić je do nadawcy towaru, który będzie mógł zdobyć niezbędne podpisy na dokumencie, lub też ubiegać się o nowe świadectwo. W związku z zaistniałą sytuacją, organy celne wzmacniają działania kontrolne, więc niezbędne będzie okazywanie tych dokumentów w momencie składania zgłoszeń celnych. KAS zaleca korzystanie z usługi e-Załączniki.

(red./za inf. 3Cargo)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.