Dodaj ogłoszenie o pracy


14 proc. polskich firm zwiększy zatrudnienie, a 3 proc. będzie zwalniać!

Produkcja przemysłowa, transport i logistyka oraz handel detaliczny i hurtowy to branże, które w drugim kwartale bieżącego roku będą zatrudniać najwięcej nowych pracowników. Największe szanse na znalezienie nowej pracy będą w Polsce południowo-zachodniej, mniejsze w północnej. Choć w porównaniu do poprzedniego kwartału plany rekrutacyjne firm pogorszyły się, to osoby poszukujące pracy nadal mogą liczyć na korzystną dla nich sytuację na rynku pracy – tak wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” dla drugiego kwartału 2019 roku.

Zgodnie z opublikowanym raportem „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” 14 proc. polskich firm chce powiększać swoje zespoły, 3 proc. przewiduje redukcję etatów a 80 proc. nie planuje żadnych zmian w tym zakresie (3 proc. nie wie). Prognoza netto zatrudnienia dla Polski, czyli wyrażona w procentach różnica pomiędzy liczbą pracodawców deklarujących wzrost i spadek zatrudnienia, wynosi +11 proc., zaś poddana korekcie sezonowej sięga +9 proc.
– Zarówno na przestrzeni ostatniego kwartału, ale też ostatniego roku widzimy spadki w prognozach zatrudnienia pracodawców. Choć ich plany nie są już tak optymistyczne jak w ubiegłym roku to prognoza dla Polski na poziomie +9% zapowiada kontynuację dużej rywalizacji o kadry – mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup. – Osoby poszukujące nowej pracy lub planujące zmianę kariery nie muszą się zatem obawiać o swoją przyszłość na rynku pracy. Pracodawcy w dalszym ciągu będą powiększać swoje zespoły, szczególnie w obszarze produkcji przemysłowej, transportu i logistyki oraz handlu, które wypadają zdecydowanie korzystniej niż u naszych południowo-zachodnich sąsiadów – dodaje Iwona Janas.

Biorąc pod uwagę dane dla 10 przeanalizowanych w raporcie sektorów rynku, najwyższe prognozy odnotowano w produkcji przemysłowej (prognoza netto zatrudnienia na poziomie +22 proc.), transporcie i logistyce (+14 proc.) oraz handlu detalicznym i hurtowym (+12 proc.). Najmniejszej liczby ofert pracy w drugim kwartale bieżącego roku można się spodziewać w branży związanej z finansami i usługami dla biznesu (0 proc.), restauracjami i hotelami (+1 proc.) a także z rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem (+3 proc.). Pracodawcy z dziewięciu na 10 uwzględnionych w raporcie branż planują w najbliższym kwartale powiększać swoje zespoły. W porównaniu do ubiegłego kwartału prognozy pogorszyły się w siedmiu sektorach, a polepszyły w trzech.

W raporcie „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” przedstawiono również plany zatrudnienia w podziale na regiony Polski. Spośród sześciu regionów najsilniejszej rywalizacji o kadry można się spodziewać w południowo-zachodniej Polsce, z prognozą netto zatrudnienia +12 proc. Na korzystne perspektywy znalezienia nowej pracy mogą liczyć kandydaci z centralnej (+10 proc.), południowej (+10 proc.) i wschodniej Polski (+10 proc.). Mniejszej liczby ofert pracy można oczekiwać w północnej Polsce (+4 proc.). We wszystkich sześciu regionach pracodawcy planują powiększać swoje zespoły. W stosunku do ubiegłego kwartału prognozy firm pogorszyły się we wszystkich analizowanych regionach.

Raport z badania jest bezpłatny i ogólnodostępny w wersji polskiej i angielskiej na stronie www.manpowergroup.pl w zakładce Raporty rynku pracy. Wyniki dla wszystkich badanych 44 krajów i terytoriów, a także interaktywne narzędzie umożliwiające ich analizę, są dostępne na stronie: http://manpowergroup.com/meos.

(źr. ManpowerGroup)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.