Dodaj ogłoszenie o pracy


Dodatkowa praca dla pracownika zatrudnionego na stałe

Co do zasady pracownik zatrudniony na stale u jednego pracodawcy, może podjąć dodatkową pracę w innego przedsiębiorcy, bądź w innym zakładzie pracy. Pracownik nie ma obowiązku uzyskiwania zgody pracodawcy na dodatkową pracę. Pracodawca to uprawnienie pracownika może ograniczyć poprzez podpisanie z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy.


W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Poprzez podpisanie takiej umowy, pracownik wyraża zgodę na niepodejmowanie w stosunku do pracodawcy żadnej działalności konkurencyjnej ani na świadczenie pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie (np. umowy zlecenia, umowy o dzieło) na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Za działalność konkurencyjną można uznać czynności, które pokrywają się, choćby częściowo, z zakresem działalności pracodawcy.
Należy pamiętać, iż podjęcie przez pracownika dodatkowego zatrudnienia nie może wpływać na naruszenie przez takiego pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych względem głównego pracodawcy. Dodatkowa praca musi wykonywana przez pracownika poza godzinami pracy podstawowej pracownika. Może być ona świadczona przez pracownika w pełnym, jak i niepełnym wymiarze czasu pracy, w zależności od możliwości czasowych pracownika.


Podstawa prawna:
art. 102 § 2, art. 1011 Kodeksu pracy

 

Autor: Ewa Krysztofiuk radca prawny M&M air sea cargo S.A.

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.