Dodaj ogłoszenie o pracy


Pracownik też może być zobowiązany do zapłaty pracodawcy odszkodowania

Zwykle przyjmuje się, iż relacjach pracownik-pracodawca i w stosunku pracy zawartym pomiędzy tymi stronami, to pracownik jest tą słabszą stroną, która może być poszkodowana i w związku z tym może dochodzić określonych roszczeń od pracodawcy. Kodeks pracy przyznaje pracownikom szeroki zakres środków prawnych, z których mogą skorzystać w przypadku naruszenia przez pracodawcę ich praw.

Jednak pracodawca też nie jest pozbawiony możliwości obrony swych praw i przysługuje mu uprawnienie do domagania się od pracownika naprawienia szkody wyrządzonej zakładowi pracy. Jednym z takich zachowań może być porzucenie pracy przez pracownika. Nagłe odejście z pracy pracownika może stanowić przyczynę wielu problemów w zakładzie pracy.

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Naruszenie przez pracodawcę obowiązków wobec pracownika, które stanowi podstawę do rozwiązania umowy o pracę przez pracownika  w trybie natychmiastowym, musi być ciężkim naruszeniem, przez co rozumie się działanie lub zaniechanie oparte na winie umyślnej lub wynikające z rażącego niedbalstwa.

Natomiast w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia, to pracodawcy będzie przysługiwało roszczenie o odszkodowanie. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy pracownik w ogóle nie złożył oświadczenia o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia (czyli porzucił pracę), czy też złożył je powołując pozorną przyczynę.

O zasądzenie od pracownika odszkodowania należy wystąpić z powództwem przeciwko pracownikowi do sądu pracy. Odszkodowanie to może wynosić kwotę wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

Jeśli sąd pracy orzeknie o odszkodowaniu od pracownika, to nie będzie miała zastosowania zasada według której rozwiązanie przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia pociąga za sobą skutki takie jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy o pracę pracownika przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Ewa Krysztofiuk Radca Prawny Grupa M&M Polska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.