Dodaj ogłoszenie o pracy


Jakich kandydatów szukali rekruterzy w 2018 roku?

2018 rok upłynął pod znakiem rekordowo niskiego bezrobocia. W wielu branżach, np. w TSL, znalezienie odpowiedniego kandydata było dla pracodawców wyzwaniem. Aby zrekrutować pracowników, rekruterzy korzystali z szerokiego wachlarza narzędzi - od ogłoszeń i usług rekrutacyjnych po chętnie wykorzystywany direct search. W 2018 roku wiadomość od rekrutera za pośrednictwem „wyszukiwarki kandydatów” portalu GoldenLine otrzymało 245 847 osób posiadających profil zawodowy na tej witrynie.  Najczęściej poszukiwani byli specjaliści z obszarów IT, sprzedaż oraz finanse/ekonomia.

Według danych serwisu wśród kandydatów, którzy otrzymali wiadomość rekrutacyjną, 12 proc. miało zaznaczoną na profilu specjalizację IT - rozwój oprogramowania. Na drugim miejscu znaleźli się kandydaci ze specjalizacją sprzedaż (11 proc. wiadomości wysłanych przez rekruterów), a na trzecim osoby ze specjalizacją finanse/ekonomia (10 proc. otrzymujących propozycje pracy). Zaraz za podium znaleźli się kandydaci ze specjalizacją inżynieria (10 proc.), obsługa klienta (10 proc.) oraz administracja biurowa (8 proc.).
Jak wynika z analiz GoldenLine, w 2018 roku najwięcej ofert bezpośrednio od rekrutera otrzymali kandydaci pomiędzy 27. a 36. rokiem życia (50 proc. osób), natomiast 25 proc. osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera, było w wieku 37-45 lat. Na trzecim miejscu uplasowały się osoby w wieku 45+ (wśród osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera, 9 proc. jest w tym wieku). Tuż za podium znalazły się osoby pomiędzy 18. a 26. rokiem życia (8 proc.). Najwięcej wiadomości od rekrutera otrzymały osoby mieszkające w województwie mazowieckim (25 proc.), śląskim (13 proc.), dolnośląskim (11 proc.), wielkopolskim (10 proc.) oraz małopolskim (9 proc.). Informacje te wskazują, że w 2018 roku pracowników poszukiwano głównie w dużych ośrodkach miejskich i aglomeracjach takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Poznań.

Jakich kompetencji szukali rekruterzy?
W 2018 roku większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera, posiadała umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kategorii B. Poza tym rekruterzy często decydowali się na kontakt z osobami posiadającymi następujące umiejętności: znajomość programu AutoCAD (10 proc.), znajomość systemu SAP (7 proc.), języka programowania JavaScript (6 proc.) i SQL (6 proc.). Jak wynika z analiz GoldenLine, istotną rolę odgrywały również umiejętności miękkie. W profilach osób, które otrzymały wiadomość od rekruterów, pojawiały się takie kompetencje jak zarządzanie zespołem
(6 proc.), obsługa klienta (6 proc.) czy negocjacje (5 proc.). Znajomość języków obcych jest również istotna dla rekruterów. Wśród osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 77 proc. zna język angielski na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Inną często występującą umiejętnością jest znajomość języka niemieckiego (zna go 27 proc. użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera) oraz rosyjskiego (11 proc.).
(źr. Raport GoldenLine)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.