Dodaj ogłoszenie o pracy


Sprawdź w których branżach i regionach Polski firmy będą zatrudniać najwięcej w 2019 roku!

Produkcja przemysłowa, transport i logistyka oraz budownictwo to branże, w których firmy planują najbardziej zwiększyć zatrudnienie w pierwszym kwartale 2019 roku. Najwięcej nowych pracowników będą poszukiwać pracodawcy w południowej, południowo-zachodniej i wschodniej Polsce. Początek roku będzie dobrym czasem na poszukiwanie nowego zatrudnienia, choć ofert pracy będzie mniej niż w bieżącym kwartale – tak wynika z najnowszego raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, przedstawiającego plany rekrutacyjne polskich firm na pierwszy kwartał 2019 roku.

Z raportu ManpowerGroup wynika, że w pierwszym kwartale 2019 roku, 13 proc. firm chce powiększać swoje zespoły, podczas gdy 5 proc. planuje redukcję etatów (79 proc. nie przewiduje tu żadnych zmian). To sprawia, że prognoza netto zatrudnienia, czyli wyrażona w procentach różnica pomiędzy liczbą pracodawców deklarujących wzrost i spadek zatrudnienia wynosi +8 proc., zaś poddana korekcie sezonowej sięga +12 proc. W praktyce oznacza to, że popyt na pracowników w okresie styczeń-marzec wciąż będzie bardzo silny.
– Polski rynek pracy jest stabilny, a prognozy potwierdzają, że firmy jeszcze nie nasyciły się nowymi pracownikami i w najbliższych miesiącach nadal możemy się spodziewać dużej rywalizacji o kadry. Jest to szczególnie widoczne w produkcji przemysłowej, która od lat jest najbardziej stabilnym sektorem rynku w Polce i cieszy się najbardziej optymistycznymi prognozami pracodawców – mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup. – W kontekście zatrudniania pracowników z Ukrainy z dużą uwagą przyglądamy się również planom pracodawców za naszą zachodnią i południową granicą, gdzie rządy pracują nad złagodzeniem procedur związanych z pracą obcokrajowców. Odnotowane tam prognozy zatrudnienia są jednak o kilka punktów procentowych niższe, co w praktyce oznacza, że szanse na znalezienie nowej pracy będą tam zdecydowanie mniejsze niż w Polsce – dodaje Iwona Janas.

Najwięcej pracy w produkcji i w logistyce
Jak potwierdza raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” firmy przemysłowe (prognoza netto zatrudnienia +21 proc.) oraz związane z branżą logistyczną i transportem (+20 proc.) są w czołówce pracodawców, którzy w pierwszym kwartale 2019 roku najczęściej będą poszukiwać nowych pracowników. Plany związane ze znacznym powiększaniem swoich zespołów deklarują też pracodawcy z branży budowlanej (+15 proc.), związanej z kopalniami i przemysłem wydobywczym (+14 proc.) oraz handlem (+12 proc.). Najmniejsze chęci zatrudnienia nowych pracowników zadeklarowały firmy związane z energetyką, gazownictwem i wodociągami (+2 proc.) oraz restauracje i hotele (+5 proc.). W ujęciu rocznym plany rekrutacyjne polskich firm poprawiły się w sześciu sektorach rynku, pogorszyły się w dwóch a dla jednego z nich pozostają bez zmian.

Ożywienie na Południu
Wśród sześciu uwzględnionych w raporcie regionów Polski najlepsze perspektywy zatrudnienia wskazali pracodawcy z południowej (+16 proc.) i południowo-zachodniej (+15 proc.) Polski. Kandydaci poszukujący pracy powinni też zwrócić uwagę na województwa we wschodniej (+13 proc.) i północno-zachodniej (+12 proc.) Polsce, gdzie na początku roku powinni mieć sprzyjającą sytuację. Najsłabsze, ale nadal korzystne dla kandydatów i pracowników perspektywy zatrudnienia wskazały firmy zlokalizowane w północnej części naszego kraju (+9 proc.). W stosunku do pierwszego kwartału 2018 roku plany rekrutacyjne poprawiły się w trzech regionach, w jednym pogorszyły się, a w dwóch pozostały bez zmian.

Polska w regionalnej czołówce
Polska z prognozą zatrudnienia na poziomie +12 proc. jest piątym rynkiem w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) gdzie w pierwszym kwartale 2019 roku będzie najłatwiej o pracę. Najbardziej optymistyczne prognozy wskazali pracodawcy ze Słowenii (+19 proc.), Grecji (+18 proc.), Węgier (+15 proc.) i Rumunii (+15 proc.). Najmniejsze chęci na powiększanie swoich zespołów wykazały firmy w Szwajcarii (+2 proc.), Hiszpanii (+3 proc.) i we Włoszech (+3 proc.). A jak wygląda prognoza u naszych sąsiadów? W Słowacji pracodawcy wskazali prognozę na poziomie +10 proc., w Niemczech +8 proc., zaś w Czechach +4 proc. W ujęciu globalnym, spośród 44 przebadanych rynków najwyższy wynik uzyskano w Japonii (+27 proc.) i Tajwanie (+21 proc.), najsłabszy w Argentynie (-4 proc.).

Raport z badania jest bezpłatny i ogólnodostępny w wersji polskiej i angielskiej oraz wyniki dla wszystkich badanych 44 krajów i terytoriów, a także interaktywne narzędzie umożliwiające ich analizę, są dostępne na stronie: http://manpowergroup.com/meos

(źr. ManpowerGroup)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.