Dodaj ogłoszenie o pracy


Nowy prezes DB Schenker

3 czerwca 2019 r. Piotr Zborowski objął stanowisko prezesa Zarządu Klastra Europy Północno-Wschodniej (NEE) w DB Schenker.

Piotr Zborowski od 26 lat jest związany z branżą TSL. W tym czasie pełnił wysokie funkcje w wiodących firmach kurierskich i logistycznych. Przez ostatnie 10 lat pracował w firmie CEVA Logistics, sukcesywnie obejmując coraz większy zakres odpowiedzialności – od dyrektora generalnego CEVA Freight Poland aż do stanowiska wiceprezesa wykonawczego klastra Europy Centralnej CEVA Logistics. Odpowiadał za logistykę kontraktową, fracht lotniczy i morski oraz transport drogowy w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, na Węgrzech, w Austrii i Szwajcarii. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu złożonymi łańcuchami dostaw.

- Ogromnie się cieszę, że dołączam do DB Schenker. Firma ma fantastyczny potencjał – mamy świetny zespół, konkurencyjne produkty, efektywne procesy wspierane przez zaawansowaną technologię, finansową stabilność. Planujemy rozwijać się szybciej niż rynek, zarówno w Polsce, jak i innych krajach regionu, dostarczając klientom najwyższą jakość i realnie wspierając rozwój ich biznesu – mówi Piotr Zborowski, prezes Klastra Europy Północno-Wschodniej w DB Schenker.

Piotr Zborowski jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej. Ukończył również podyplomowe studia MBA na IMD i Uniwersytecie w Lozannie i International Institute for Management Development (IMD).

(źr. DB Schenker)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.