Dodaj ogłoszenie o pracy


Colliers International mianował nowego dyrektora regionu w Lublinie

Karol Piekarski dołączył do Colliers International, obejmując stanowisko dyrektora regionalnego w Lublinie. Piekarski posiada wieloletnie doświadczenie w handlu międzynarodowym. Przez ostatnie trzy lata związany był z Urzędem Miasta Lublin, gdzie na stanowisku Investor Relations Manager odpowiadał za obsługę inwestorów z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, wspierając komercjalizację istniejących budynków biurowych.

— Polskie miasta regionalne niezwykle dynamicznie się rozwijają. Przestają być już tylko satelitami stolicy. Stają się prężnie działającymi ośrodkami biznesowymi przyciągającymi najemców i inwestorów. Zatrudnienie eksperta w Lublinie to część konsekwentnie realizowanej przez nas strategii rozwoju firmy na terenie całego kraju — mówi Robert Karniewski, senior partner, dyrektor Rynków Regionalnych w Colliers International.

— Lublin, mimo że jest największym ośrodkiem akademickim we wschodniej Polsce, wciąż posiada relatywnie niewielki odsetek ludności w wieku produkcyjnym zatrudnionej w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu. W porównaniu z innymi miastami podobnej wielkości, w Lublinie presja na lokalnym rynku pracy jest wciąż niewielka, dostrzegamy więc potencjał dalszego wzrostu zatrudnienia, a co za tym idzie zwiększonego popytu na powierzchnię biurową. W związku z poprawą dostępności komunikacyjnej Lublina - otwarciem międzynarodowego portu lotniczego, przebudową dróg krajowych 17 i 19 do standardu dróg szybkiego ruchu oraz modernizacją torów kolejowych w kierunku północ-południe, odnotowujemy również zwiększone zainteresowanie miastem inwestorów z sektorów przemysłowego oraz logistycznego. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, w Lublinie oferować będziemy profesjonalny pakiet usług doradczych obejmujący wszystkie obszary związane z obsługą rynku nieruchomości komercyjnych — komentuje Karol Piekarski, dyrektor regionalny Colliers International w Lublinie.

(źr. Colliers International)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.