Dodaj ogłoszenie o pracy


DHL Supply Chain Polska w gronie firm wyróżnionych TOP EMPLOYER 2022

20 stycznia 2022 roku Top Employers Institute ogłosił wyniki badania Top Employer Polska. Spółka DHL Supply Chain w Polsce po raz pierwszy otrzymała certyfikat Top Employer i znalazła się wśród firm wyróżnionych za politykę personalną zgodną z najlepszymi praktykami na rynku. W gronie laureatów znalazły się oddziały DHL Supply Chain z 11 krajów Europy, w tym oddziały na Słowacji i w Czechach, wchodzące w skład klastra Europy Środkowo–Wschodniej.

Posiadanie certyfikatu Top Employer świadczy o zaangażowaniu organizacji w tworzenie lepszego środowiska pracy poprzez wdrażanie wysokich standardów z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi i praktyk HR.

- Certyfikat Top Employer po raz pierwszy trafił do naszych zespołów w Czechach, na Słowacji i w Polsce. Dziękuję każdej osobie, która przyczyniła się do otrzymania tego wyjątkowego wyróżnienia. To dla nas prawdziwy powód do dumy, bo jest dowodem, że nasze procesy i standardy HR są na najwyższym poziomie – Andries Retief, CEO DHL Supply Chain CEE.

Program Top Employers Institute certyfikuje organizacje na podstawie oceny kwestionariusza zawierającego najlepsze praktyki z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Kwestionariusz obejmuje 6 domen składających się z 20 tematów, takich jak: strategia HR, środowisko pracy, pozyskiwanie talentów, szkolenia i rozwój, well-being oraz różnorodność i integracja.

(źr. DHL Supply Chain)

 

 

 


czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.