Dodaj ogłoszenie o pracy


Dachser tworzy Centrum Kompetencji Data Science & Machine Learning

Dachser powołał wewnętrzne centrum kompetencyjne nauki o danych i uczenia maszynowego - Centrum Kompetencji Data Science & Machine Learning. Gromadzi tam wiedzę specjalistyczną z prowadzonych projektów badawczych i wdrażanych innowacji dotyczących sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i nauki o danych.

W najbliższych latach znaczenie sztucznej inteligencji AI (ang. artificial intelligence), uczenia maszynowego i nauk o danych w transporcie, logistyce i zarządzaniu łańcuchem dostaw będzie nadal rosło. - Dlatego pracujemy nad tym, aby umocnić swoją wiedzę w tej ważnej dziedzinie i rozszerzyć możliwości w zakresie wdrażania oraz obsługi aplikacji uczenia maszynowego – powiedział Stefan Hohm, Chief Development Officer (CDO) w Dachser.

W tym celu powstało Centrum Kompetencji Data Science & Machine Learning Dachser, którego zadaniem jest integracja i transfer wiedzy wewnątrz organizacji. Firma codziennie wytwarza duże ilości danych, które stanowią podstawę do rozwoju i wykorzystania technologii AI. - W przyszłości będziemy jeszcze lepiej wykorzystywać dane: pomogą nam one znaleźć i wdrożyć nowe rozwiązania w różnych obszarach naszej działalności -– zapowiedział Florian Zizler, Team Leader Competence Center Data Science & Machine Learning w Dachser.

Sztuczna inteligencja w analizach prognostycznych
Jednym z przykładów wykorzystania kompetencji nowo utworzonego centrum w praktyce jest stworzony przez Dachser Enterprise Lab model prognostyczny wykorzystujący algorytmy uczenia maszynowego do przewidywania liczby przesyłek przychodzących do danego oddziału z wyprzedzeniem do 25 tygodni.
- Nasze dane historyczne sięgają aż 2011 roku. Koncentrujemy się na tych, dotyczących przesyłek. Uzupełniamy tę bazę o dodatkowe informacje, takie jak święta państwowe czy wakacje. Dzięki temu model jest w stanie rozpoznać wzorce sezonowe, które są tak ważne w transporcie drogowym. Żeby jeszcze lepiej przewidywać trendy, dodaliśmy również szeroki zakres wskaźników ekonomicznych -– powiedział Florian Zizler.

Dzięki temu operator może zapewnić pracownikom swoich oddziałów cenne wsparcie przy podejmowaniu decyzji związanych z planowaniem zdolności operacyjnych w szczytach sezonów i zapewnieniem płynności funkcjonowania terminalu przeładunkowego. - Wyzwaniem dla prognoz bazujących na wartościach historycznych było poradzenie sobie z wahaniami wolumenu oraz pandemią koronawirusa. Jednak jesteśmy optymistami i spodziewamy się, że wkrótce nasze prognozy powrócą do swojej zwyczajnej, wysokiej jakości – powiedział Team Leader Competence Center Data Science & Machine Learning w Dachser.

(źr. Dachser)

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.