Dodaj ogłoszenie o pracy


Kuehne+Nagel w pierwszej połowie 2021 r. podwoił zyski ponad dwukrotnie

W pierwszej połowie 2021 r. Grupa Kuehne+Nagel osiągnęła bardzo dobre wyniki finansowe – wszystkie jednostki biznesowe były w stanie znacznie przekroczyć przychody w porównaniu z poprzednim rokiem. Obroty netto Grupy za pierwsze 6 miesięcy wyniosły 13,3 miliarda CHF i były o 35 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. EBIT wzrósł ponad dwukrotnie do 1,0 mld CHF.

Logistyka morska

W II kwartale 2021 roku w logistyce morskiej utrzymała się tendencja do przewozów produktów o wyższej wartości, co wraz z ograniczoną pojemnością kontenerów i zmniejszoną produktywnością wymagało wysokiego poziomu intensywności usług. Przy 2,2 mln TEU w pierwszej połowie 2021 r. wolumeny kontenerów wzrosły o 3% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Obroty netto jednostki wyniosły 5,2 mld CHF, a EBIT 504 mln CHF. Konwersja ponownie osiągnęła nowy rekordowy poziom, wynoszący 46,7%. Szczególnie cenna dla klientów Kuehne+Nagel okazała się platforma internetowa seaexplorer, która przedstawia aktualne informacje o sytuacji transportowej.

Logistyka lotnicza

Pomimo globalnych ograniczeń przepustowości, w pierwszej połowie 2021 r. logistyka lotnicza odnotowała znaczny wzrost wolumenu za sprawą elastycznych rozwiązań dla klientów, takim jak kombinowany transport morski i lotniczy. Jednostka biznesowa ponownie odnotowała silny wzrost udziału w rynku. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się rozwiązania transportowe dla produktów farmaceutycznych i podstawowych, a także e-commerce. Od maja do ogólnego wyniku przyczyniła się również pierwsza konsolidacja z firmą Apex, jednym z wiodących spedytorów w Azji. Kuehne+Nagel i Apex wspólnie oferują swoim klientom atrakcyjną ofertę w konkurencyjnej azjatyckiej branży logistycznej, szczególnie w obszarze e-commerce, high-tech i e-mobility.
Przewozy lotnicze w pierwszej połowie 2021 r. wzrosły o 44% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i wyniosły 988 tys. ton. Obroty netto wyniosły 4,0 mld CHF, a EBIT 406 mln CHF. Współczynnik konwersji wyniósł 42,3%.

Zapotrzebowanie na rozwiązania przyjazne dla środowiska, takie jak zrównoważone paliwo lotnicze (SAF), gwałtownie wzrosło w tym okresie. W odpowiedzi Kuehne+Nagel nawiązało współpracę z American Airlines, IAG Cargo (British Airways) i Air France-KLM Martinair Cargo.

Logistyka drogowa

W drogowej jednostce biznesowej pierwsze półrocze 2021 roku charakteryzowało się znacznym wzrostem liczby przesyłek, maksymalizującym wykorzystanie sieci. Kuehne+Nagel nadal przyjmowało rosnącą liczbę zamówień klientów w europejskich sieciach drobnicowych, bez wpływu na jakość ich realizacji. Obroty netto jednostki biznesowej w pierwszej połowie 2021 r. wyniosły 1,8 miliarda CHF, a EBIT wzrósł ponad dwukrotnie do 54 milionów CHF w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Cyfrowa platforma do odprawy celnej „Your Easy Brexit Solution” – pierwotnie zaprojektowana na potrzeby Brexitu – została wdrożona w drugim kwartale 2021 r. i z uwagi na jej sukces jest teraz dostępna do zarządzania odprawą celną na całym świecie. W regionie Azji i Pacyfiku rezerwacje cyfrowe za pośrednictwem eTrucknow odnotowały silny wzrost; platforma jest już dostępna w 18 krajach na całym świecie.

Logistyka kontraktowa

W pierwszej połowie 2021 roku logistyka kontraktowa zdołała rozwinąć swoją działalność dzięki specjalistycznym rozwiązaniom dla branży farmaceutycznej i e-commerce. Te dwa segmenty odpowiadały za około 80% nowych kontraktów. Ze względu na zbycie części portfela logistyki kontraktowej w Wielkiej Brytanii w styczniu 2021 r. obroty netto w wysokości 2,2 mld CHF w pierwszej połowie 2021 r. były nieco niższe niż w roku poprzednim. EBIT poprawił się o 60% do 72 mln CHF. W pierwszej połowie roku zespoły logistyki kontraktowej otworzyły kilka wysoce zautomatyzowanych obiektów, w tym nowe centra dystrybucyjne dla półprzewodników i dóbr konsumpcyjnych.

(źr. Kuehne + Nagel)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.