Dodaj ogłoszenie o pracy


PKS Gdańsk-Oliwa odnawia flotę

Spółka PKS Gdańsk-Oliwa rozpoczęła wymianę floty. Do końca 2021 roku do firmy zostaną dostarczone 34 nowe ciągniki marki Scania, modele R450 z kabinami Highline. Średni wiek taboru firmy to zaledwie 2 lata. Do tego przewoźnik nabył także 20 nowych naczep typu Mega marki Krone.

Na wybór nowych pojazdów miało wpływ kilka czynników. Najważniejsze aspekty to m.in. ekonomia i działanie proekologiczne w ramach swej działalności, czyli możliwość ograniczenia emisji spalin. Pierwsze ciągniki Scania pojawiły się we flocie firmy już w 1998 roku i od tego momentu są uznawane jako najbardziej ekonomiczne, firma odnotowuje spadek zużycia paliwa całej floty. Dodatkowo, kierowcy uczestniczą w specjalnych szkoleniach, korzystając ze stałej opieki trenera, a jeśli uzyskują wyniki najbardziej optymalnego spalania są premiowani.

PKS Gdańsk-Oliwa to firma działająca na rynku od 55 lat, świadcząc kompleksowe usługi w zakresie transportu. Firma posiada 13 lokalizacji (w tym jedną zagraniczną). To pierwsze przedsiębiorstwo w branży logistycznej, które hierarchiczną strukturę zarządzania zastąpiło samoorganizacją – jako turkusowa organizacja. Decyzje podejmowane są zespołowo, w oparciu o zaufanie, odpowiedzialność i współpracę. W tym modelu PKS Gdańsk-Oliwa funkcjonuje od 2017 roku. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie w działalności firmy nowych pomysłów i usprawnień oraz wykorzystywanie mocnych stron i talentów pracowników, którzy zyskują przestrzeń dla kreatywności, innowacyjności, samorozwoju i poczucia sensu.

(źr. PKS Gdańsk-Oliwa)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.