Dodaj ogłoszenie o pracy


ESA logistika przeprowadziła pierwszą inwentaryzację za pomocą autonomicznego drona

ESA logistika, we współpracy z dostawcą technologii firmą NeuroSpace, przeprowadziła pierwszą, w pełni udaną inwentaryzację za pomocą autonomicznego drona. Jest to milowy krok dla całej branży logistycznej, ponieważ po raz pierwszy możemy mówić o całkowicie pomyślnej operacji o charakterze komercyjnym na skalę europejską i prawdopodobnie jednej z pierwszych tego typu realizacji na świecie.

Implementacja tego rozwiązania poprzedzona była wielomiesięcznymi testami na innych lokalizacjach magazynowych ESA logistika w całej Polsce. Przeprowadzona inwentaryzacja obejmowała wolumen około 1200 palet, rozproszonych po magazynie wysokiego składowania liczącego aż 8  tysięcy m2 i z wykorzystaniem zaledwie jednego drona trwała 4 godziny.
W odróżnieniu od standardowej inwentaryzacji poprzez spis z natury, wykorzystanie drona daje szereg korzyści związanych z brakiem zaangażowania człowieka, m.in. 100 proc. dokładności sczytanych danych czy pełną dyspozycyjność (dzięki możliwości zaprogramowania sprzętu do działania w weekendy czy święta). Dodatkowo, możemy mówić o całkowicie bezpiecznym i elastycznym środku, nieograniczonym koniecznością wykorzystania podnośników czy poruszania się pracowników na wysokościach. W przypadku wielu magazynów kluczowym aspektem jest także poufność i bezpieczeństwo pobranych danych, ponieważ nie ma potrzeby udziału zespołu z zewnątrz, który nie jest związany bezpośrednio z operacją na magazynie – co stanowiło istotną zaletę dla naszego Klienta z branży tytoniowej. Jeśli porównujemy kwestię potrzebnego czasu, możemy mówić o oszczędności na poziomie 80 proc. – tak samo zresztą wygląda porównanie nakładów finansowych.
- Innowacje nie biorą się znikąd – to przede wszystkim efekt otwartości na nowe rozwiązania i nieszablonowe podejście – komentuje Teodor Kula, dyrektor zarządzający ESA logistika Polska. –  Przeszło rok temu w ramach współpracy ze studentami z programu TOP YOUNG 100 rozpoczęliśmy pracę nad potencjałem wykorzystania dronów w logistyce, który – jak się dzisiaj okazuje – jest ogromny. Dla nas to szczególny powód do zadowolenia, ponieważ pomimo cennego know-how, które czerpiemy będąc częścią japońskiego operatora grupy Hitachi Transport System, ta innowacja jest zasługą naszego, połączonego polskiego zespołu.

To, co wyróżnia tą współpracę to bez wątpienia właśnie narodowy charakter – z dumą przyznajemy, że zarówno etap produkcji drona, jak i późniejsze jego wykorzystanie to zasługa w całości polskich inżynierów. W odróżnieniu od konkurencji, która korzysta głównie z chińskiego sprzętu, mamy pełną kontrolę nad urządzeniem i w pełni świadomie możemy je modyfikować i nim sterować, ingerując w proces projektowania i konstrukcji oraz programowania – dodaje Janusz Wróbel, CEO NeuroSpace.
Kolejnym etapem rozwoju projektu są rozpoczęte właśnie testy wykorzystania roju dronów w pracy symultanicznej, celem skrócenia czasu inwentaryzacji do absolutnego minimum.

(źr. ESA logitika Polsa)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.