Dodaj ogłoszenie o pracy


GEFCO Polska i Daewoo Power Products rozwijają współpracę na polskim rynku

GEFCO Polska i producent elektronarzędzi Daewoo Power Products rozwijają współpracę w zakresie kompleksowej obsługi logistycznej na rynku polskim. Ma ona szeroki zakres i obejmuje między innymi odprawy importowe towaru z Chin, magazynowanie i kompletację zamówień oraz dystrybucję elektronarzędzi Daewoo do punktów dealerskich.

Współpraca obu firm rozpoczęła się na początku 2019 roku. GEFCO Polska zostało wybrane przez zarząd Daewoo Power Products na głównego operatora logistycznego na rynku polskim i odpowiada za odprawę importową towaru z Chin, ich rozładunek, kontrolę towaru pod względem ewentualnych uszkodzeń, paletyzację, składowanie oraz kompletację zamówień. Operator odpowiada również za krajową dystrybucję drobnicową towarów. Po kompletacji zamówień, urządzenia koreańskiej marki Daewoo – w tym agregaty prądotwórcze, maszyny ogrodnicze i elektronarzędzia – są przewożone z magazynu GEFCO w Natolinie do magazynu przeładunkowego operatora w Grodzisku Mazowieckim, a następnie dostarczane przez własną sieć dystrybucyjną do punktów sprzedaży na terenie całego kraju.

Z perspektywy Daewoo Power Products ważne jest również wsparcie przed szczytami sprzedażowymi – przede wszystkim na przedwiośniu, bo trzonem oferty tego producenta są elektronarzędzia ogrodnicze.

(źr. GEFCO Polska)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.