Dodaj ogłoszenie o pracy


Kajima i Savills przejmują Panattoni Europe Łódź City

Kajima Properties Europe wraz z firmą Savills Investment Management, zawarły strategiczne partnerstwo, finalizując transakcję przejęcia udziałów Panattoni Europe w parku logistycznym Łódź City VI o powierzchni 144 880 mkw.

Partnerstwo pomiędzy spółkami Kajima i Savills Investment Management (Savills IM) będzie ukierunkowane na promocję europejskiego sektora logistycznego wśród inwestorów z Azji. Transakcja ta jest również wyrazem ponownego zaangażowania się spółki Kajima w rozwój zarządzanych przez nią aktywów logistycznych w tym regionie.
Dynamiczny rozwój sektora e-commerce, na który wpłynęła m. in. pandemia COVID-19 , napędza zapotrzebowanie na centra logistyczne i dystrybucyjne w Europie. Szczególnie widać to na przykładzie Polski, w której tylko w pierwszym kwartale 2020 r. wartość nabytych aktywów magazynowych wyniosła 1,46 mld euro. To wynik zbliżony do sumy aktywów przejętych w całym 2019 r. Ich łączna wartość równa była wówczas 1,48 mld euro. Według JLL, w minionym roku azjatycki kapitał stanowił około jednej trzeciej wolumenu transakcji na tym rynku.  

Umowa zawarta pomiędzy Kajima i Savills IM stanowi kontynuację działalności deweloperskiej i inwestycyjnej tej pierwszej spółki w sektorze logistycznym w Europie. W styczniu 2020 r. Kajima sprzedała dwa obiekty przemysłowe w Komornikach k. Poznania oferujące 87 000 mkw. powierzchni logistycznej. Nieruchomości stanowiły wówczas część portfela (obejmującego inwestycje o powierzchni 280 000 mkw.) nabytego przez klientów Savills IM. Poza granicami Polski, Kajima w maju tego roku ogłosiła zakup pierwszego parku magazynowego i logistycznego w Hiszpanii, a ostatnio nabyła także obiekt logistyczny w Rotterdamie.
- Kajima od ponad 4 lat aktywnie inwestuje w rozwój logistyki w Europie. Obecnie dążymy do tego, aby działalność w tym sektorze stała się jednym ze stałych elementów naszej długoterminowej strategii. Chcielibyśmy uzupełnić nasz portfel zróżnicowanymi aktywami logistycznymi, pozyskanymi w ramach partnerstwa z azjatyckimi inwestorami, którzy ze względu na stabilny zysk, coraz częściej poszukują możliwości inwestycyjnych w Europie. Zidentyfikowaliśmy już szereg obiektów, poprzez które moglibyśmy wzmacniać obecność Kajima w tym segmencie nieruchomości – mówi John Harcourt, dyrektor zarządzający, Kajima Properties Europe.
- Cieszymy się z nawiązania współpracy ze spółką Kajima w Europie. Mamy nadzieję, że na skutek tej transakcji oraz idącym w ślad za nią partnerstwie, wartości zarządzanych przez nas aktywów będą coraz wyższe. Savills IM w sektorze logistycznym działa w Europie już od kilku lat. Aktualnie zarządzamy aktywami wartymi ponad 4 mld euro. Jestem przekonany, że połączenie naszego doświadczenia na tym rynku z możliwościami Kajimy w zakresie tworzenia wysokiej jakości inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej i Zachodniej, stworzy naprawdę niezwykłe szanse dla naszych klientów - podsumował Jon Crossfield, dyrektor ds. partnerstw strategicznych, Savills Investment Management.

(źr. Kajima/Savills)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.