Dodaj ogłoszenie o pracy


Anwim przejmie sieć eMILA – UOKIK wydał zgodę

Anwim S.A., właściciel marki MOYA, uzyskał zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta na akwizycję bezobsługowych stacji eMILA.  Decyzja ta pozwala spółce Anwim S.A. na realizację procesu przejęcia całej sieci eMILA zgodnie z założonym harmonogramem.

- Zgoda od UOKIK jest istotnym krokiem przybliżającym nas do poszerzenia naszej sieci stacji paliw o obiekty eMILA. Proces akwizycji jest sporym wyzwaniem, zarówno jeżeli chodzi o realizację koniecznych formalności, jak i całą logistykę. Działamy metodycznie, zgodnie z przyjętym planem, realizując stopniowo założenia tego projektu. Przejęcie sieci bezobsługowych stacji paliw eMILA jest istotnym krokiem w realizacji strategii i rozbudowy sieci MOYA do 350 placówek do końca 2023 r.  – mówi Rafał Pietrasina, prezes zarządu Anwim S.A.

eMILA jest to sieć bezobsługowych stacji paliw zlokalizowanych w większych miastach w całej Polsce. Stacje oferują w pełni zautomatyzowany format tankowania przeznaczony dla klientów indywidualnych i biznesowych. Dodatkowo dzięki systemowi płatności przy dystrybutorze, czas tankowania skrócony jest do minimum, a brak obsługi pozwala zaoferować odbiorcy atrakcyjne ceny. Stacje eMILA oferują dwa rodzaje paliwa – benzynę 95 oraz olej napędowy.

Anwim planuje aktywnie rozwinąć i uatrakcyjnić format przejmowanych stacji eMILA w tym również poprzez znaczące rozszerzenie oferty dla klientów w wybranych lokalizacjach.

(źr. Anwim)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.