Dodaj ogłoszenie o pracy


PKS Gdańsk Oliwa robi kierowcom testy na koronawirusa

W reakcji na stan epidemiologiczny związany z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19, spółka PKS Gdańsk-Oliwa podjęła dodatkowe działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoim pracownikom. Firma zakupiła testy na koronawirusa.

Główną rolę w PKS Gdańsk-Oliwa odgrywają kierowcy, którzy w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych podróżują do krajów podwyższonego ryzyka. Z założenia więc nie mogą wykonywać swojej pracy z domu. Aby zminimalizować ryzyko zachorowań i w porę móc zareagować na przypadki zarażenia koronawirusem, firma postanowiła przeprowadzać regularne testy swoim kierowcom na obecność tego wirusa. Wykonywane są one w biurze w Gdańsku lub po przekroczeniu granicy w Słubicach. Dodatkowo prowadzone są ozonowania pojazdów flotowych w celu dezynfekcji przy każdej przesiadce kierowców oraz po powrocie auta do kraju.

Spółka poinformowała też, że wszyscy zatrudnieni przez nią kierowcy oraz pracownicy pozostający w biurze przeszli testy z wynikiem ujemnym. Od początku PKS Gdańsk Oliwa organizuje prace zgodnie z wytycznymi WHO oraz przepisami krajowymi, które obejmują między innymi: pracę zdalną, wyposażenie w niezbędny sprzęt higieniczny (maseczki, płyny do dezynfekcji), ograniczenie spotkań, powołanie zespołu informacyjnego, ograniczenie wszelkich kontaktów fizycznych, pomiar temperatury i inne.

(źr. PKS Gdańsk Oliwa)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.