Dodaj ogłoszenie o pracy


Na Śląsku powstaje centrum operacyjne Grupy Raben – pracę znajdzie tam 450 osób

Na Śląsku w Prologis Park Ruda Śląska powstaje nowoczesne centrum operacyjne Grupy Raben w Polsce. Już w połowie 2020 roku operator przeniesie swoją działalność do szytego na miarę ich potrzeb budynku magazynowo-biurowego o łącznej powierzchni 50 tys.  m kw. To rekordowa w tym roku transakcja na rynku śląskich nieruchomości logistycznych.

Firmie Raben zależało na lokalizacji w centrum aglomeracji śląskiej, aby silniej zaznaczyć swą obecność w regionie. W nowej lokalizacji zatrudnionych będzie około 450 osób, w tym 340 pracowników magazynowych w systemie trzyzmianowym. Na terenie powstanie również trzypiętrowe biuro o powierzchni 2,1 tys. m kw., które będzie siedzibą dla 110 pracowników. - Cieszymy się, że nasza partnerskie podejście zaowocowało tak wyjątkowym i ciekawym  projektem – powiedział Piotr Brycki, leasing manager Prologis w Polsce.

Magazyn szyty na miarę
Inwestycja jest doskonałym przykładem szytego na miarę obiektu, który został zaprojektowany aby spełnić specjalne wymagania oraz zaplanowany tak, żeby dostarczyć wszystkie oczekiwane funkcje.  Przy wjeździe na teren centrum logistycznego znajdzie się biurowiec połączony z halą wysokiego składowania (na poziomie 12,4 m). Z kolei miejsce składowania palet, ze specjalnie do tego celu zaprojektowanym zadaszeniem, będzie w celu optymalizacji ulokowane na terenie o mniejszym natężeniu ruchu.  Magazyn przeznaczony będzie głównie do składowania i obsługi artykułów spożywczych. Zaplanowano tam oświetlenie LED oraz strefę kontrolowanej temperatury (14-18°C) i instalacje chłodzące. Z myślą o optymalizacji procesów magazynowania pierwsza linia słupów w hali będzie odsunięta, a regały systemowe i wózki widłowe będą naprowadzane indukcyjnie. Powierzchnie we wszystkich budynkach będą dostosowane do wymogów NFPA i zaprojektowane pod wysokie składowanie (na poziomie 12,4 m).

Ekologiczne rozwiązania
Prologis Park Ruda Śląska będzie dostosowany do najbardziej wymagających wskaźników zrównoważonego rozwoju. Tak jak wszystkie nowo powstające inwestycje Prologis, budynek będzie poddany certyfikacji BREEAM na poziomie Very Good.  W parku przewidziano między innymi rezerwowe agregaty energii elektrycznej, pokrywające zapotrzebowanie energii na 120 procent. Część biurowa ogrzewana będzie z własnej kotłowni gazowej, co pozwoli skutecznie ograniczyć ślad węglowy. Pomieszczenia będą doświetlone światłem naturalnym, a to z kolei wpłynie pozytywnie na komfort pracy. Dzięki takim energooszczędnym rozwiązaniom, budynek będzie nie tylko przyjazny środowisku, ale także tańszy w utrzymaniu. Co więcej, dzięki rozwiązaniom wspierającym zarządzanie i obsługę techniczną takim jak smart metering, kontrola i monitorowanie liczników zużycia wszystkich mediów w budynkach będzie możliwa z poziomu telefonu komórkowego, z dowolnego miejsca na świecie.
Prologis Park Ruda Śląska to kolejna – po łódzkiej i poznańskiej – inwestycja Prologis zaprojektowana w technologii BIM (ang. Building Information Modeling), dzięki której przedstawiciele Raben będą mogli wybrać się na spacer po swoim przyszłym magazynie, zanim jeszcze zostanie zbudowany. Dzięki stworzeniu pełnego, trójwymiarowego modelu budynku z pełną bazą informacji na jego temat, koncepcje i plany mogą być konsultowane na podstawie kompletnych wizualizacji zamiast rysunków technicznych.

- Grupa Raben od lat rozwija działalność na Śląsku. Wybór Rudy Śląskiej na kolejne centrum dystrybucyjne to decyzja podkreślająca naszą obecność i zaangażowanie w tym regionie. Poza czynnikami czysto ekonomicznymi w procesie transakcji dużą rolę odegrało partnerskie i rzetelne podejście Prologis - zrozumienie profilu naszej działalności i otwartość wobec naszych oczekiwań, kompetentne doradztwo i jasna wizja. To elementy, które trudno ująć w liczby i umieścić w tabeli, jednak bardzo istotne w wyborze odpowiedniego partnera – powiedział Marek Zychla, dyrektor generalny, Raben Real Estate Poland.

Prologis Park Ruda Śląska powstaje na terenie działki o powierzchni 30 ha w dzielnicy Kochłowice, w administracyjnych granicach miasta. Teren jest atrakcyjnie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A4 oraz w odległości 10 km od autostrady A1. Docelowa zabudowa parku to niemal 125 tys. m kw.

(źr. Prologis)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.