Dodaj ogłoszenie o pracy


FM Logistic ogłasza wyniki za rok 2018/19

FM Logistic odnotował roczne przychody w wysokości 1,318 milionów euro za rok rozliczeniowy 2018/2019, zakończony 31 marca, oznacza to roczny wzrost o 11,8  proc. Zysk operacyjny (EBIT) wyniósł 35.1 milionów euro, ze wzrostem o 32 proc. w stosunku do ubiegłorocznych 26.5 milionów euro. Wzrost przychodów, nie uwzględniając różnic kursowych, wyniósł w tym roku 15 proc. Wzrost zysku operacyjnego (EBIT) to wynik działań firmy na rzecz poprawy efektywności operacyjnej oraz bardziej selektywnego podejścia komercyjnego.

- FM Logistic osiągnął solidne wyniki w roku finansowym 2018-19, z dwucyfrowymi wskaźnikami wzrostu przychodów oraz zysku operacyjnego.- powiedział Jean-Christophe Machet, CEO FM Logistic. - Wzrost przychodów był wyłącznie organiczny i świadczy o zaufaniu naszych klientów. Poprawa rentowności to pierwsze efekty naszego “Focus Planu”, zainicjowanego w roku 2017. “Focus Plan” zakłada realizację czterech zamierzeń: ustalenie optymalnych cen naszych usług, wzrost efektywności operacyjnej, rozwój kadr i bardziej selektywne podejście z komercyjnego punktu widzenia. “Focus Plan został wdrożony i już przynosi korzyści. Te wyniki potwierdzają skuteczność naszego modelu biznesowego, czyli niezależnego i rodzinnego przedsiębiorstwa.”

Operator zyskuje na utrzymującym się zapotrzebowaniu na usługi logistyczne w Europie i Azji, które napędzają wielokanałowa dystrybucja i e-commerce. FMCG, sieci handlowe, branża kosmetyczna to sektory, w których FM Logistic zawarł większość z nowych, wartych 190 milionów euro, kontraktów w roku 2018-19. Wzrost przychodów z działalności transportowej FM, Logistic wyniósł 17 proc. (przy stałym wskaźniku rynku walutowego). Ten wynik to skutek zwiększenia wydajności dzięki miejskiemu systemowi dystrybucji Citylogin.
FM Logistic kontynuuje i rozszerza swoją działalność międzynarodową. Rynek zagraniczny (poza Francją) przynosi dzisiaj 61 procent przychodów organizacji. W roku 2018-19 powstały lub rozwijały się platformy europejskie - w Rosji, Czechach, Rumunii, Hiszpanii i Włoszech. Trwają prace nad nowymi platformami w Wietnamie i Indiach.

Europa Centralna
W Europie Centralnej FM Logistic otworzył 5 nowych lokalizacji. W Polsce: w Gdańsku, Szczecinie, Łodzi, Będzinie oraz Czeskich Lovosicach, aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie ze strony obecnych oraz nowych klientów. Obroty firmy rosną z roku na rok, dzięki konsekwentnie realizowanej strategii i przyjaznym wskaźnikom wzrostu ekonomicznego w Europie Centralnej. W stosunku do ubiegłego roku, w tym regionie, spółka odnotowała wzrost obrotów o 12,5 proc., co przy jednoczesnym wzroście zysku operacyjnego, zaowocowało znaczną poprawą rentowności. Poszczególne kraje odnotowały następujący wzrost obrotów handlowych w roku 2018-19: Polska o 10 proc., Czechy o 24 proc., Słowacja o 6 proc., Węgry o 25 proc. Równolegle FM Logistic kontynuował inwestycje w automatyzację procesów magazynowych, zwiększając efektywność operacyjną poprzez wdrożenie dodatkowych wózków autonomicznych (AGV), robotów współpracujących (coboty) i dronów magazynowych. Firma kontynuowała również transformację cyfrową, przenosząc niektóre aplikacje do chmury oraz wprowadzając nowe systemy zarządzania magazynem (WMS), rollout cyfrowego pakietu HR Suite oraz pakiet Google G Suite.

W roku zakończonym w marcu 2019 roku FM Logistic utworzył dodatkowo 2,3 tys. etatów. Firma zatrudnia obecnie ponad 27,2 tys. osób. Wzrost zatrudnienia następował wolniej niż wzrost przychodów (9,3 proc. w porównaniu z 11,8 proc.), co świadczy o stabilnym zespole obecnych pracowników i pozytywnych wynikach działań podejmowanych w celu zwiększenia efektywności operacyjnej. W tym okresie najbardziej dynamicznie przedstawiał się wzrost w sektorach takich jak: e-commerce (2,75 proc.), farmaceutycznym (21 proc.) oraz kosmetycznym (19 proc.). Pomimo trudnej sytuacji na rynku pracy w Europie, firma zdołała zaspokoić większość swoich potrzeb rekrutacyjnych. W ubiegłym roku FM Logistic w Europie Centralnej zatrudnił ponad 1,7 tys. osób. W roku 2018-19 operator w Europie Centralnej rozszerzył współpracę z nowymi klientami, między innymi z takimi właścicielami marek jak: IKEA, Biedronka, Inter-Vion, Chipita, Zentiva, Pepco, Kwidzyn, Żywiec, McCormick, Fanex, Polpharma, Woseba, Continental Bakeries. W mijającym roku rozpoczął wdrażanie nowego programu zrównoważonego rozwoju, decydując się, między innymi, na instalację paneli słonecznych w nowych platformach logistycznych w Escrenne i l'Herbergement we Francji. Dodatkowo połączył siły z Francuskim Uniwersytetem Badawczym w celu zaprojektowania i opracowania egzoszkieletu stworzonego specjalnie dla operatorów logistycznych.  

Prognozy
W latach 2019-20 FM Logistic prognozuje dalszą poprawę wyniku zysku operacyjnego (EBIT) dzięki selektywnemu wzrostowi przychodów w kontekście handlowym. Cele te są prognozowane dla stałego kursu wymiany walut i z wyłączeniem przejęć lub akwizycji.

(źr. FM Logistic)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.