Dodaj ogłoszenie o pracy


Dachser odnotowuje 5,5 proc. wzrost, a jego motorem jest europejski eksport

Rok 2018 był dla grupy Dachser kolejnym okresem znacznego wzrostu. Ten dostawca usług logistycznych zwiększył skonsolidowane przychody netto o 5,5 proc. do 5,57 mld euro. Liczba przesyłek wzrosła o 2,5 proc., tj. do 83,7 mln, a tonaż o 3 proc. - do 41,3 mln ton. Łączna liczba pracowników wyniosła 30 609, co oznacza wzrost o 1 511 wobec ubiegłego roku i jednocześnie kolejny rekord.

Wzrost biznesu Fachser został ponownie wzmocniony przez warunki gospodarcze. Pewne wyzwania stały się jednak coraz bardziej widoczne: niedobory zawodowych kierowców i kadry magazynowej, potencjalna mniejsza dostępność przestrzeni ładunkowej związana z nasilonymi szczytami sezonowymi, rosnąca niepewność co do zakazów wjazdu pojazdów napędzanych ropą naftową, Brexitu i przyszłego układu międzynarodowych relacji handlowych.

Rozwój biznesowy w poszczególnych obszarach
W 2018 r. obszar biznesowy Dachser Road Logistics, obejmujący transport i magazynowanie towarów przemysłowych (European Logistics) oraz żywności (Food Logistics), dynamicznie się rozwijał, zwiększając skonsolidowane przychody netto o 6,6 proc. do 4,47 mld euro. Największy wzrost przychodów netto nastąpił w przypadku linii biznesowej European Logistics (EL) - o 7 proc., tj. do 3,55 mld euro. Zarówno przesyłki, jak i tonaż zwiększyły się o 3,1 proc.
Dachser Food Logistics również odnotował wysokie dane przychodowe za 2018 r. Skonsolidowane przychody netto wzrosły o 5,3 proc. do 917 mln euro. Praktycznie niezmieniona liczba przesyłek w porównaniu z poprzednim rokiem została skompensowana wzrostem tonażu o 2 proc.
Obszar biznesowy Air & Sea Logistics ponownie pokazał swój zmienny charakter. W wyniku wpływu czynnika kursowego, malejących stawek przewozowych i spadku wolumenu na trasie Chiny-Europa, skonsolidowane przychody netto utrzymały się na poziomie około 1,19 mld euro. 2,9 proc. spadek liczby przesyłek został skompensowany wzrostem tonażu zwłaszcza w transporcie morskim o 6,6 proc.
Inwestycje w sieć i personel
W czasach ograniczonych zasobów inwestycje w personel, przestrzeń ładunkową i innowacje mają kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju Dachser. W 2018 r. firma zainwestowała 126 mln euro w obiekty logistyczne, systemy informatyczne i wyposażenie. W 2019 r. grupa przeznaczy na ten cel 234 mln euro. Dachser kładzie również silny nacisk na szkolenia, co przyniosło pozytywne efekty, szczególnie w przypadku szkoleń zawodowych kierowców.

(źr. Dachser)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.