Dodaj ogłoszenie o pracy


Trzy nowe Dragony w taborze STK

STK, kolejowa spółka z Grupy Kapitałowej OT Logistics, wprowadziła do floty trzy nowe lokomotywy Dragon wyprodukowane przez nowosądecki Newag. Te pierwsze w Europie sześcioosiowe lokomotywy elektryczne posłużą głównie do przewozów ciężkich składów towarowych z ładunkami do i z portów w Świnoujściu oraz Gdyni.

Lokomotywy Dragon, wykorzystywane są przez STK na zasadzie dzierżawy, wraz z utrzymaniem. STK planuje, by w latach 2019 – 2022 flotę spółki wzmocniło kilka dodatkowych lokomotyw Dragon, w tym lokomotywy „Dual Power” silnikiem spalinowym. - Dodatkowy napęd spalinowy znacząco poprawi wykorzystanie naszych zasobów. Obecnie w większości transportów kruszyw czy zboża potrzebna jest dodatkowa lokomotywa spalinowa, która obsługuje pierwszą i ostatnią część transportu na torach niezelektryfikowanych. Dzięki napędowi Dual Power Dragony poradzą sobie bez lokomotyw spalinowych co obniży koszty transportu oraz poprawi efektywność wykorzystania taboru – mówi Grzegorz Hałasiewicz, prezes Zarządu STK S.A. Lokomotywy Dragon będą obsługiwać ciężkie składy pociągowe (o masie brutto powyżej 3500 ton), na relacjach pomiędzy Śląskiem a portami Grupy w Świnoujściu i Gdyni oraz pociągi transgraniczne. – Umowa dzierżawy obejmuje także pełne 24-godzinne wsparcie techniczne, a punkty serwisowe zlokalizowane są w całej Polsce, dzięki czemu szybko można wykonać przeglądy i usuwać ew. usterki. Dragony są jednak bardzo nowoczesne i niezawodne. – dodaje Grzegorz Hałasiewicz. Producent lokomotyw deklaruje, że współczynnik niezawodności technicznej Dragonów sięga 98 proc.

Lokomotywa Dragon ma moc 5 MW i maksymalną siłę pociągową 450 kN. Napęd stanowi 6 asynchronicznych silników trakcyjnych 3-fazowych o mocy 842 kW każdy. Dragon jest typem ciężkiej lokomotywy, która może z powodzeniem prowadzić 40-wagonowy skład węgla o masie brutto 3000 ton z prędkością maksymalną 120 km/h. O sile Dragona świadczy fakt, że zwyczajowo takie składy prowadzone muszą być przez 2 lokomotywy innych typów.

Pozyskanie nowoczesnego i niezawodnego taboru pozwoli na poprawę wskaźników operacyjnych spółki, jak również na obniżenie kosztów i w efekcie możliwość składania przez STK atrakcyjniejszych ofert klientom.

(źr. OT Logistics)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.