Dodaj ogłoszenie o pracy


Pekaes świętuje 60. urodziny

Pekaes obchodził w mijającym roku okrągły jubileusz – 60 lat działalności na rynku. Z tej okazji firma postanowiła przypomnieć najważniejsze momenty ze swojej historii oraz podsumować największe sukcesy. Oto, jak polska firma transportowa z lat 50. rozwinęła skrzydła, stając się czołowym operatorem logistycznym.  

Spółka powstała 22 grudnia 1958 roku pod nazwą Przedsiębiorstwo Międzynarodowych Przewozów Samochodowych Pekaes. Rozwój firmy i sukcesywne powiększanie taboru przyczyniło się do przeniesienia siedziby z Warszawy do Błonia. W 1982 roku powołano do życia spółkę akcyjną Pekaes Auto-Transport SA, którą w latach 90. przekształcono w organizację holdingową. W 1999 roku Pekaes Auto-Transport SA przyjął nazwę Pekaes SA. W 2013 roku firma rozwinęła usługi intermodalne, wykorzystując infrastrukturę i kompetencje swoich spółek zależnych – Spedcont oraz Chemiklas.

W tegorocznym 23. rankingu firm TSL opublikowanym przez Dziennik Gazetę Prawną Pekaes uplasował się na I miejscu w kategorii przychodów z deklarowanej głównej działalności – spedycji drogowej. Obecnie firma posiada 16 partnerów zagranicznych w 32 kluczowych krajach Europy i Azji, a zasięg działalności obejmuje niemal cały świat. Sukcesywnie rozwija swoją sieć połączeń międzynarodowych. Oprócz tworzenia nowych linii drobnicowych w Europie, operator postawił na rozwój usług intermodalnych. Rozbudowa kolejowego terminalu kontenerowego Spedcont w Łodzi umożliwiła obsługę dużego wolumenu towarów na nowym Jedwabnym Szlaku pomiędzy Chinami a Europą.

Biznes mierzony kilometrami i metrami sześciennymi
Grupa Pekaes dysponuje jedną z najefektywniejszych sieci drobnicowych w Polsce. Oprócz 19 krajowych terminali dystrybucyjnych spółka operuje w 6 magazynach logistycznych, 1 kolejowym terminalu kontenerowym, 2 kolejowych terminalach granicznych do przeładunku towarów masowych. Grupa zatrudnia blisko 1100 pracowników.
- Pekaes stawia na rozwój, innowacyjność i stałe podnoszenie jakości usług. Wszystkie te elementy wzajemnie się przenikają i mają jeden wspólny mianownik, którym jest orientacja na potrzeby Klienta. Uważnie obserwujemy trendy rynkowe, a przede wszystkim wsłuchujemy się w głosy naszych Klientów, ponieważ to oni są motorem napędowym tego rozwoju. To dla nich rozbudowujemy sieć dystrybucji, inwestujemy w infrastrukturę i nowe technologie, otwieramy nowe lokalizacje magazynowe oraz odkrywamy potencjał usług intermodalnych. – przyznaje Maciej Bachman, prezes zarządu Pekaes.

Społecznie odpowiedzialni
Firma od lat angażuje się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, dbając o środowisko naturalne, budując świadomość ekologiczną wśród swoich pracowników oraz wspierając społeczności lokalne poprzez firmowy wolontariat pod nazwą „PEKAES Pomaga”. Działania w ramach wolontariatu to już w spółce tradycja, a pomaganie trwa tu przez cały rok.

(źr. Pekaes)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.