Dodaj ogłoszenie o pracy


Rozwój detail picking w centrach dystrybucyjnych ID Logistics

ID Logistics, rozszerzył zakres współpracy z długoletnim klientem, siecią handlową Auchan. Teraz w magazynie klienta w Mszczonowie, oprócz dostaw całych kartonów albo palet w ramach jednego asortymentu, realizowane są zamówienia pojedynczych sztuk, np. w jednym pudełku może znaleźć się kilka czekoladek i butelka wina.

Centrum dystrybucyjne Auchan w Mszczonowie, uruchomione przez ID Logistics w 2015 roku, jest jednym z najnowocześniejszych magazynów typu BTS (Build-to-Suit) w Polsce. To właśnie stąd sklepy w północnej części kraju zaopatrywane są w artykuły spożywcze i przemysłowe (m.in. produkty chemiczne, kosmetyki, środki czystości i artykuły spożywcze, nie wymagające temperatury kontrolowanej). W związku z dynamicznym rozwojem sieci supermarketów i hipermarketów Auchan oraz sprzedaży internetowej w ramach Auchan Direct, konieczne było wprowadzenie zmian w procesie obsługi magazynowej. Zamiast hurtowych ilości tj. całych kartonów czy palet jednego produktu, sklepy te oczekują dostawy po kilka sztuk. Teraz w mszczonowskim centrum dystrybucyjnym wprowadzony został tzw. detail picking, tj. wydania nawet po jednej sztuce towaru, albo pakietowe np. po 10 sztuk danego artykułu.  

- Do większości placówek handlowych Auchan dostawy są przygotowywane codziennie. Mniejsze sklepy, w przeciwieństwie do wielkopowierzchniowych hipermarketów, nie mają wyznaczonej powierzchni na składowanie, wygodniej i bardziej ekonomicznie jest im więc zamawiać towary na bieżąco i bezpośrednio układać na półkach. Zamówienia są więc realizowane w dużo mniejszych ilościach. Odpowiadając na te potrzeby, przygotowaliśmy nowe procesy kompletacji zamówień, pakietowe dla drobnych artykułów spożywczych, typu czekolady, lizaki i batony i pojedyncze wydania sztukowe dla alkoholu o dużej wartości - wyjaśnia Rafał Filip, dyrektor magazynu w Mszczonowie.
Wdrożenie nowych procesów kompletacji zamówień wymagało od ID Logistics dostosowania dotychczasowych rozwiązań systemowych i procesów magazynowych. W systemie zarządzania magazynem WMS wyodrębniono nowe obiegi artykułów oraz strefy kompletacji.

- Obecnie średnio miesięcznie przygotowujemy 10 tys. wydań sztukowych i 25 tys. pakietowych, z dostawą do blisko 60 sklepów. Tego typu zamówień jest coraz więcej, od momentu uruchomienia nowych procesów liczba przygotowywanych pakietów wzrosła o ok. 70 proc., a sztukowych sześciokrotnie - podsumowuje Rafał Filip.
Powierzchnia centrum dystrybucyjnego w Mszczonowie, zarządzanego przez ID Logistics, wynosi ponad 47 tys. m², w tym część magazynowa 44 tys. m². Do składowania towarów przygotowanych zostało 54 tys. miejsc paletowych. Magazyn ma 65 bram przeładunkowych. Centrum dystrybucyjne działa zgodnie z restrykcyjnymi normami jakości, posiada certyfikat Wewnętrzny System Jakości ID Logistics – CID i IFS (International Food Standard). Sprawną obsługę magazynową zapewnia zespół ponad 300 pracowników.

(źr. ID Logistics)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.