Dodaj ogłoszenie o pracy


W rzeszowskim porcie lotniczym powstanie baza techniczna dla samolotów

Polska Grupa Lotnicza ogłosiła plany budowy centrum serwisowego dla samolotów pasażerskich na terenie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Centrum będzie w stanie obsługiwać maszyny szerokokadłubowe, takie jak np. Boeing 787 Dreamliner, Boeing 777 i Airbus A350. To będzie największa tego typu baza w Europie Środkowo-Wschodniej.

Pod listem intencyjnym w tej sprawie podpisali się 24 września 2018 r. prezes Polskiej Grupy Lotniczej i Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i wicemarszałek Podkarpacia Bogdan Romaniuk. Strony zobowiązały się do podjęcia działań na rzecz ulokowania przez PGL w rejonie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka nowoczesnego centrum serwisowego samolotów pasażerskich. Baza MRO (Maintenance Repair & Overhaul) ma zostać zbudowana w Rzeszowie przez Polską Grupę Lotniczą we współpracy z LOT Aircraft Maintenance Services (LOT AMS). Na terenie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka zostaną ulokowane hangary do obsługi technicznej, które będą przystosowane do przyjęcia najnowocześniejszych samolotów szerokokadłubowych świata, takich jak np. Boeing 787 Dreamliner, Boeing 777 i Airbus A350.
- PGL docenia unikalne zasoby, kompetencje i doświadczenie Województwa Podkarpackiego dla szeroko rozumianego transportu lotniczego. W nowym centrum serwisowym samolotów znajdzie zatrudnienie wysoce wykwalifikowana kadra inżynierów i mechaników lotniczych, których źródłem będą m.in. Dolina Lotnicza i Politechnika Rzeszowska – powiedział Rafał Milczarski, prezes PGL i LOT. – Powstanie bazy serwisowej dla samolotów pasażerskich na Podkarpaciu to dowód na to, że rozwój spółek wchodzących w skład PGL i budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego oznacza rozwój nie tylko w sąsiedztwie Warszawy i Łodzi, ale też w innych regionach Polski. Baza MRO na terenie lotniska Rzeszów-Jasionka będzie pozytywnym bodźcem dla rynku pracy i dla gospodarki – dodał prezes LOT.
- Rynek lotniczy w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija, czego najlepszym przykładem jest Rzeszów i województwo podkarpackie. Jasionka notuje rekordowe wyniki, zarówno na kierunkach europejskich, jak i na trasie do Nowego Jorku. Rola Polski w regionie nieustannie rośnie, w związku z tym podejmujemy szereg działań inwestycyjnych, w tym budujemy Centralny Port Komunikacyjny. Najnowsza inwestycja Polskiej Grupy Lotniczej w Rzeszowie-Jasionce spowoduje, że również pod względem obsługi przewoźników lotniczych będziemy mogli pełnić kluczową rolę w regionie Europy Środkowej i Wschodniej – przekonywał Mikołaj Wild, wiceminister infrastruktury.

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka zadeklarował umożliwienie nabycia działek niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji, a także wsparcie w ich skomunikowania i uzbrojenia w stopniu niezbędnym do jej przeprowadzenia. Z kolei samorząd Podkarpacia zobowiązał się, że będzie wspólpracował z PGL i LOT AMS w procesie szkolenia i pozyskiwania pracowników potrzebnych do obsługi bazy serwisowej, m.in. poprzez stworzenie programów szkolenia w szkołach średnich i wyższych z całego regionu.
- Dzisiejsza deklaracja Polskiej Grupy Lotniczej i władz regionu rysuje przed naszym lotniskiem długoterminową perspektywę rozwoju, stwarzając szansę na utworzenie w Jasionce ważnego ośrodka na europejskim rynku MRO. Już dziś dysponujemy największym w Polsce hangarem, niemniej powstanie nowej infrastruktury, dedykowanej do obsługi technicznej floty LOTu pozwoli na optymalne wykorzystanie zasobów naszego portu lotniczego i jego lokalizacji - skomentował Michał Tabisz, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Komunikacja lotnicza odnotowuje bardzo silne tendencje wzrostowe. Światowa flota samolotów pasażerskich w 2017 r. powiększyła się o 4 proc. w stosunku do roku poprzedniego, co dało aż 31 tys. nowych samolotów. Boeing przewiduje, że w latach 2017-2034 zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników technicznych wzrośnie aż do 754 tysięcy. - Należy wykorzystywać sprzyjającą koniunkturę, która prognozuje ogromne zapotrzebowanie na usługi MRO. Głęboko wierzę, że inwestycja w Rzeszowie, będzie nie tylko korzystna dla spółek PGL, czy regionu Podkarpacia, ale także dla całego sektora polskiego lotnictwa. Dzięki nowoczesnej bazie będziemy mogli zwiększyć udział eksportu usług przeglądów samolotów wąsko- i szerokokadłubowych dla światowych linii lotniczych – podkreślił Łukasz Siwiński, członek zarządu AMS ds. technicznych.

LOT konsekwentnie rozwija działalność na Podkarpaciu. W kwietniu br. przewoźnik uruchomił bezpośrednie połączenie między Rzeszowem a Newark, drugim po JFK portem obsługującym Nowy Jork. Tym samym LOT przywrócił pasażerom z Podkarpacia bezpośrednią łączność z jednym z najważniejszych ośrodków Polonii Amerykańskiej. Miesiąc wcześniej LOT zainaugurował połączenie między Rzeszowem a Tel Awiwem. Pierwsze jest obsługiwane jest samolotami Boeing 787 Dreamliner, a drugie Boeing 737 MAX 8. Oba połączenia zwiększają atrakcyjność inwestycyjną i turystyczną Podkarpacia. W 2016 r. LOT AMS wstąpił do Stowarzyszenia Dolina Lotnicza, którego celem jest umacnianie roli południowo-wschodniej Polski jako jednego z istotnych europejskich ośrodków przemysłu lotniczego. W 2018 r. LOT objął patronatem klasę stewardes w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Tarnobrzegu, zapewniając m.in. cykliczne szkolenia w siedzibie LOT-u w Warszawie.

W styczniu br. premier Mateusz Morawiecki powołał Polską Grupę Lotniczą, która jest spółką akcyjną z kapitałem 1,2 mld zł. W sierpniu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie przez PGL spółek LOT, LOT AMS i LS Airport Services. Ta decyzja stanowi zielone światło dla budowy grupy lotniczej, czyli konsolidacji aktywów Skarbu Państwa na rynku lotniczym. Docelowo w ramach PGL powstanie m.in. spółka leasingująca przewoźnikom samoloty.
Spółki lotnicze, które wejdą do PGL mają zachować odrębność organizacyjną, ale będą realizowały wspólną strategię odpowiadającą potrzebom rynku lotniczego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Każda z nich ma zachować swoją tożsamość, odrębność kapitałową i będzie prowadziła konkurencyjną działalność na rynku usług lotniczych. Projekt PGL jest jednym z elementów realizacji rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

(źr. Polska Grupa Lotnicza)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.