Dodaj ogłoszenie o pracy


Przyszłością rynku usług logistycznych jest konsolidajca

Sektor usług logistycznych w Europie jest rozdrobniony i potrzebuje konsolidacji - to prognoza na najbliższe lata, którą przedstawiono kilka dni temu podczas 9. Europejskiego Szczytu Eyefortransport 3PL w Antwerpii.

 

Konsolidację wymusza wzrost dostawców usług logistycznych na rynkach wschodzących, a z drugiej strony kryzys, który zmusza firmy do umacniania swoich pozycji na rynku i pozycji finansowej oraz poszukiwania coraz wyższej klasy personelu. To z kolei doprowadzi do wdrażania dalszych innowacji w usługach logistycznych. Zwrócono również uwagę na bariery, jedną z największych w konsolidacji usług logistycznych mogą być preferencje klientów, którzy przyzwyczajeni są do firm lokalnych czy rodzinnych. Takim klientom trudno będzie się przyzwyczaić do współpracy z dużymi graczami, albo koncernami, gdyż to oznacza również zmiany w ich strukturach organizacyjnych i zmiany podejścia do logistyki. Z pewnością duże korporacje będą dobrze się dopasowywać do największych firm, które wymagają określonej wielkości sieci transportowo - magazynowej oraz dużego zaplecza IT.

Prognozy ekspertów wskazują na silniejszą też konsolidację rynku kontenerowego. Tutaj po wielu latach prosperity liczba graczy może się zmniejszyć. Skurczy się także rynek przewoźników drogowych, którzy nie wytrzymają silnej konkurencji na rynku europejskim, ale konsolidacja w ich przypadku może pójść w kierunku spedycji.

(Opr. na podst. inf. Eyefrotransport)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.