Dodaj ogłoszenie o pracy


Wydajność pracy w magazynie, czyli informatyka na usługach logistyka

Jak zmniejszyć liczbę pomyłek magazynierów, ograniczyć koszty składowania towaru, przyśpieszyć realizacje zamówień klientów, czy usprawnić kompletację? - nie ma chyba na rynku firmy, która korzystając z magazynu wysokiego składu choć raz nie zadała sobie takich pytań.  Jedną z odpowiedzi jest wdrożenie dodatkowych urządzeń, zintegrowanych z systemem WMS, które poprzez rozszerzanie jego podstawowych funkcjonalności poprawiają jakość pracy w magazynie.

 

Trudno jest określić wszystkie problemy, z jakimi na co dzień borykają się magazynem. Z doświadczeń wynika, że do najczęstszych należą pomyłki magazynierów w trakcie kompletacji towarów do wysyłki oraz zbyt długi czas poświęcony na te i inne operacje magazynowe. To z kolei wpływa na niską wydajność pracowników, a tym samym na trudności w terminowej realizacji zamówień. Wyzwaniem stają się stale rosnące koszty pracy i obsługi reklamacji składanych przez klientów. Zachodzi więc potrzeba obniżenia tych kosztów. Z kolei w przypadku dostawców z branży automotiv i dużych sieci handlowych, częstym problemem są opóźnienia wysyłek, czego konsekwencją jest widmo wysokich kar oraz, co nie mniej ważne, groźba utraty kontraktów handlowych.

 

Informatyka lekarstwem na błędy?
Szukając skutecznych sposobów rozwiązania tego problemu, coraz więcej firm decyduje się na realizację zamówień klientów dokładnie na czas (ang. Just-in-time). Takie rozwiązanie pomaga im lepiej zarządzać przepływem towarów w przedsiębiorstwie, unikać gromadzenia dużych stanów magazynowych, dzięki czemu nie zamrażają swojego kapitału w magazynowanym towarze. Warto przy tym pamiętać, że to samonapędzający się mechanizm, bowiem jeśli klient będzie zadowolony z terminowo realizowanych zamówień, wówczas nie będzie szukał nowych dostawców. A przecież na lojalnych klientach najbardziej nam zależy. Wdrożenie odpowiednich systemów informatycznych może okazać się skuteczne, ale pod warunkiem dobrego wyboru aplikacji zgodnie z profilem magazynu i usług. Dla niektórych przedsiębiorstw dobrym rozwiązaniem może być wdrożenie regałów pick to light, czytników RFID, czy wózków automatycznych. Wymaga to jednak rozszerzenia systemu WMS o takie rozwiązanie, które najbardziej odpowiada specyfice prowadzonego biznesu. Zwykle jednak skutecznym staje się połączenie wielu rożnych mechanizmów.

 

RFID i automatyka
Zastosowanie elektronicznych czytników RFID w magazynie pozwala na zwiększenie efektywności pracy magazynierów, głównie poprzez możliwość zdalnego skanowania jednocześnie wielu etykiet z kodami na paletach, a tym samym szybkie rozpoznanie rodzaju i ilości asortymentu. Warto podkreślić, że te urządzenia stale się rozwijają i powoli stają się standardowym wyposażeniem w logistyce. Wpływ na ich popularności ma nie tylko coraz niższy koszt zakupu, ale także ich dokładność. Ponadto, jedne zastępowane są drugimi (np. wózki automatyczne poruszające się po szynach ustępują miejsca wózkom poruszającym się po mapie).  Pojawiają się także nowości – np. bramki RFID, ułatwiające kontrolę towaru przychodzącego i wychodzącego z hali, dzięki której można precyzyjnie określić, czy do klienta wyjeżdża kompletne zamówienie. Coraz częściej wykorzystywane są także wydruki znaczników, głównie ze względu coraz mniejsze koszty zakupu, które pozwalają na rejestrację transportu wewnętrznego w magazynie. Innym, skutecznym rozwiązaniem, pozwalającym ograniczyć błędy i koszty pracy to wykorzystywanie (coraz częściej przez duże przedsiębiorstwa) sprzętu typu pick to light. Rozwiązanie to z pomocą zapalanych lampek, umieszczonych w regałach informuje magazyniera o możliwości pobrania określonego towaru z regału. Rzadziej stosowanym rozwiązaniem jest system, w którym magazynier kompletuje towar przeznaczony do wysyłki, z kartonu podjeżdżającego do niego na taśmie. Przy tym rozwiązaniu wydajność pracy magazyniera dochodzi do imponujących 1000 pozycji towarowych na 1 godzinę.  Z kolei m.in. producenci mięsa i wędlin, którzy najczęściej mają problem z optymalnym wykorzystaniem powierzchni magazynowej i potrzebują ograniczyć koszty zużycia energii elektrycznej, potrzebnej do utrzymania niskich temperatur w magazynach z mrożonymi produktami, rozwiązują te problemy wykorzystując w tym celu regały jezdne (rozsuwane w trakcie pobierania towaru).  Przedsiębiorstwa mające magazyny wielkopowierzchniowe, które nie radzą sobie ze sprawnym kompletowaniem zamówień od klientów, integrują system WMS z regałami przesuwanymi (system karuzelowy). Takie rozwiązanie pomaga ograniczyć liczbę pomyłek magazynierów w trakcie szykowania towarów, wspiera firmę w efektywnym wykorzystaniu miejsca w hali i pozwala ograniczyć liczbę pracowników, potrzebnych do obsługi tego procesu. Przeszkodą mogą być tutaj wysokie koszty implementacji, ale część kosztów zwraca się już na początku inwestycji, gdyż pozwala to zaoszczędzić na kosztach budowy nowej, mniejszej hali na mniejszej działce. Ponadto, w długiej perspektywie takie rozwiązania wpływa na wzrost wydajności pracowników.

 

Rachunek wydatków i zysków
Chociaż koszt zakupu i implementacji tych narzędzi, zintegrowanych z systemem WMS to jednorazowo spory wydatek, jednak w dłuższej perspektywie pozwala firmie zaoszczędzić w wielu obszarach działalności. Dla przykładu firma dystrybucyjna, zatrudniająca około 30 pracowników, wykorzystująca niektóre z opisanych rozwiązań, w skali roku może odnotować wzrost sprzedaży o około 10proc., przy tej samej liczbie pracowników,  i to bez konieczności zatrudniania nowych.
- Niektórzy nasi klienci odnotowują nawet 60proc. wzrost obrotów, przy tej samej wielkości zatrudnienia. Korzyści z tego tytułu są oczywiste, mając na uwadze, że roczny koszt zatrudnienia choćby trzech dodatkowych pracowników do obsługi magazynu wynosi około 140 tys. złotych. Oprócz wymiernych korzyści finansowych z zastosowania zintegrowanego systemu wspomagającego zarządzanie magazynem, nie należy zapominać o olbrzymiej wartości jaką jest lojalność klientów, którego możemy obsługiwać zawsze na czas  – tłumaczy Wojciech Nowak, starszy konsultant ds. wdrożeń w firmie SENTE Systemy Informatyczne.

Wyżej mówione rozwiązania pozwalają przedsiębiorstwom obniżyć koszty eksploatacji magazynu i nawet te najdroższe zwracają się już po kilku latach. Urządzenia te nie miałyby żadnego zastosowania, gdyby nie integrujący je w jeden „organizm” system WMS. Kompletne, zintegrowane rozwiązanie pozwala firmie osiągnąć oczekiwane rezultaty kosztowe. Jednakże tylko przy odpowiednim wyborze oraz integracji z tymi systemami, które już posiadamy.

(Opr. PwL, na podst. SENTE Systemy Informatyczne)

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.