Dodaj ogłoszenie o pracy


PKP Cargo nagrodzone „Pracodawcą Godnym Zaufania”

Nagrodę specjalną w III edycji konkursu o tytuł „Pracodawca Godny Zaufania” otrzymał Ireneusz Wasilewski, członek zarządu PKP Cargo S.A. ds. pracowniczych. Wyróżnienie przyznano za umiejętność współpracy i szacunek do partnerów społecznych podczas restrukturyzacji Spółki za prowadzenie wielopłaszczyznowego dialogu społecznego z pracownikami i organizacjami związkowymi.

 

Ideą Konkursu jest promowanie prawidłowych i godnych naśladowania wzorców zachowania pracodawcy. Celem konkursu o tytuł „Pracodawca Godny Zaufania” jest wyróżnienie dużych firm działających na polskim rynku, które w zakresie polityki pracowniczej sięgają po ciekawe i skuteczne rozwiązania. Do kapituły konkursu swoich przedstawicieli delegowały znane i cenione instytucje, takie jak: Krajowa Izba Gospodarcza, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Centrum Monitoringu Wolności Prasy przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, Instytut Globalizacji, Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania, Stowarzyszenie Integracja i Współpraca, Instytut Nauk Ekonomicznych PAN, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Elżbieta Radziszewska - podsekretarz stanu Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania.

 

- PKP CARGO zrealizowało program restrukturyzacji w skali nie mającej odpowiednika ani w kraju, ani zagranicą. Nagroda specjalna w konkursie o tytuł „Pracodawca Godny Zaufania”, szczególnie za komunikację z partnerami społecznymi w tak ważnym okresie, jest dla mnie i naszej spółki niezwykle ważna. Tak gruntowne przeobrażenia w PKP Cargo nie udałyby się bez wsparcia i zrozumienia ze strony wszystkich pracowników. Ta nagroda jest przede wszystkim dla nich – powiedział odbierając nagrodę Ireneusz Wasilewski.

 

W tegorocznej edycji konkursu tytuł „Pracodawcy Godny Zaufania” otrzymały firmy: PKN Orlen S.A. (w kategorii paliwowo-energetycznej), Mostostal Warszawa (w kategorii przemysł ciężki) i Żywiec Zdrój (w kategorii producenci spożywczy). Kapituła Konkursu przyznała także dwie nagrody dziennikarskie (dla Jacka Zalewskiego z Pulsu Biznesu i Tadeusza Mosza z TOK FM i TVP Info) oraz nagrodę pod patronatem Minister Elżbiety Radziszewskiej, którą otrzymał redaktor Łukasz Guza z Dziennika Gazety Prawnej.
(źr. PKP Cargo)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.