Dodaj ogłoszenie o pracy


Projekt konsultingowy zamiast dojazdów na praktyki - nowatorski program kształcenia studentów logistyki!

(na zdj. od lewej: Michał Pieles, Katarzyna Kiełbik, prof. Wojciech Paprocki, prof. Danuta Kisperska-Moroń, Wojciech Olpiński, źr. ET Logistik)Przedstawiciele ET Logistik wspólnie z kadrą i studentami z Katedry Logistyki Ekonomicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zrealizowali nowatorski projekt skierowany do studentów kierunku i specjalności logistyka, jako alternatywę dla praktyk i staży zawodowych w firmach logistycznych.


Realizacja projektu rozpoczęła się w połowie marca tego roku, a jego oficjalne zakończenie nastąpiło w dniu 8 czerwca 2011. Była to część pilotażowego etapu programu kształcenia logistyków  skierowanego do studentów kierunku i specjalności „Logistyka” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 17 marca br. trzy dwuosobowe zespoły studentów pracowały nad projektami logistycznymi w wybranym zakresie tematycznym, pod kierunkiem specjalistów ET Logistik. Szczególny charakter programu wynikał z faktu, że jego uczestnicy musieli wcielić się w rolę zewnętrznych konsultantów, którym „zlecono” optymalizację konkretnego obszaru operacyjnego. Pomysł na taką formułę stanowi w pewnym sensie odpowiedź na potrzeby rynku, w szczególności na zmieniające się postrzeganie roli logistyka. Obecnie oczekuje się, że specjalista w tej dziedzinie będzie wyróżniał się nie tylko doskonałym przygotowaniem merytorycznym, lecz także kompetencjami w zakresie rozpoznawania potrzeb klienta i projektowania rozwiązań najlepiej odpowiadających jego wymaganiom i to niezależnie od tego, czy klientem będzie firma zewnętrzna, czy też organizacja dla której pracuje. Przyjęta formuła programu umożliwiła studentom elastyczne planowanie swojego czasu pracy nad projektem, tak aby nie kolidował on z harmonogramem zajęć na uczelni. Jednocześnie znaczny stopień samodzielności w zakresie realizacji zadania przyczynił się do wzrostu poczucia odpowiedzialności za efekt końcowy, a co za tym idzie zwiększenia zaangażowania na wszystkich etapach projektu.


- Trudno jest połączyć dzienne studia oraz pracę zawodową, dlatego możliwość uczestnictwa w takim projekcie to był doskonały sposób na zdobycie cennego doświadczenia. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż to przedsięwzięcie nie wymagało od nas fizycznej obecności w firmie i pozwalało w dużej mierze na samodzielną realizację projektu w domu, co było dużym ułatwieniem. To było też duże wyzwanie, które wymagało skonfrontowania wiedzy zdobytej na studiach z realiami rynku, a jego realizacja przyniosła ogromną satysfakcję i obecnie nie wyobrażam sobie pracy w innej branży niż logistyka. - mówi Katarzyna Kiełbik studentka V roku kierunku zarządzania specjalność logistyka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

 


Studenci realizowali swoje projekty przeważnie poza oddziałem ET Logistik. Wizyty odbywały się w ustalonych indywidualnie terminach, a ich celem było omawianie postępów prac ze specjalistą prowadzącym, pozyskiwanie dodatkowych informacji oraz obserwacja procesów operacyjnych. Efekty pracy miały zostać podsumowane w postaci raportów końcowych. Pozostawiono im wiele swobody w zakresie realizacji projektów oczekując zgłaszania zapotrzebowania na niezbędne dane, zadawania trafnych pytań, kreatywnego podejścia do analizowanych problemów oraz umiejętnego prezentowania wybranych rozwiązań. Wszystkie wymienione elementy podlegały ocenie.


- Podjąłem się tego wyzwania i dzisiaj mogę powiedzieć, że było warto. Najtrudniejsze bywają początki, na szczęście drobne nieporozumienia związane z wymianą informacji w początkowej fazie projektu przerodziły się w świetne relacje z naszymi opiekunami. Współpraca z firmą ET Logistik układała się bardzo dobrze, otrzymaliśmy wszystkie potrzebne informacje, jak również cenne wskazówki do rozwiązania przydzielonego nam problemu. Doświadczenie, które zdobyłem podczas realizacji projektu jest bezcenne i jestem pewien, że będzie pomocne w mojej przyszłej pracy zawodowej. - mówi Michał Guzik student IV roku Wydziału Zarządzania na kierunku logistyka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach


Należy podkreślić, że o ile tryb pracy poza siedzibą „klienta” stanowi zwykłą procedurę współpracy z konsultantem zewnętrznym, o tyle w przypadku programu praktyk studenckich jest pewną innowacją. Jedno z ważniejszych wyzwań w tym przypadku było udostępnianie danych niezbędnych do opracowania projektu w formie elektronicznej przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa kluczowych informacji handlowych i operacyjnych firmy.


- Tego typu projekty próbowaliśmy realizować wcześniej z innymi firmami, ale niestety nigdy nie doczekały się finału, a to głównie z powodu tego, że firmy nie potrafiły się otworzyć i zaufać studentom w kwestii przekazania określonych danych niezbędnych do realizacji projektu. W pewnym momencie spotkaliśmy prof. Wojciecha Paprockiego, który zainteresował się naszym pomysłem i zaprosił nas do rozmów z firmą ET Logistik. Po wspólnym zastanowieniu się, doszliśmy do wniosku że jest możliwość wykonania pewnego rodzaju projektów konsultingowych. Ich wykonanie zaproponowaliśmy wybranym studentom z kierunku logistyka oraz z kierunku zarządzania specjalność logistyka. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę i projekty się powiodły. Firma nie oczekiwała wypracowania konkretnych rozwiązań, tylko rzetelnego zaangażowania studentów w realizację tego przedsięwzięcia.  Szkoda, że jest tak mało przedsiębiorstw o takim podejściu do dydaktyki i przygotowania młodych ludzi do pracy. - mówi prof. UE dr hab. Danuta Kisperska - Moroń


Prof. Kisperska - Moroń zamierza powtórzyć projekt, być może z udziałem dodatkowej firmy. Jednocześnie podkreśla, że niestety, nie można też tego robić na skalę masową, gdyż odbywa się to kosztem czasu pracy oraz zaangażowania zespołu pracowników w firmie i nie każdy może sobie na to pozwolić.
Poziom prac końcowych wszystkich zespołów był bardzo wysoki. Projekty podlegały ocenie przedstawicieli zarządu ET Logistik sp. z o.o.: prezesa zarządu - prof. dr hab. Wojciecha Paprockiego oraz wice prezesa zarządu – Aleksandra Mączko. Ostatecznie nagrodzona została praca: Optymalizacja kosztów dystrybucji lokalnej autorstwa Katarzyny Kiełbik i Michała Pielesa.  Tematy pozostałych projektów to: Koncepcja procesów operacyjnych w obszarze chłodni (Michał Guzik, Anna Korczak) oraz Optymalizacja procesów operacyjnych w obszarze HUB (Marcelina Waloszczyk, Katarzyna Wilk).

Po spotkaniu podsumowującym zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy deklarowali, że projekt spełnił ich oczekiwania. Pojawiło się wiele cennych uwag, które pozwolą na doskonalenie i rozwijanie programu kształcenia logistyków w przyszłości. W tym zakresie współpraca pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach oraz ET Logistik sp. z o.o. będzie kontynuowana. Jeszcze w 2011 planowane jest wdrożenie kolejnego projektu – skierowanego do studentów, którzy zamierzają pisać prace magisterskie w przedsiębiorstwie z branży TSL. Uczestnicy otrzymali certyfikaty oraz gratulacje od przedstawicieli obu instytucji - prof. UE dr hab. Danuty Kisperskiej – Moroń (prowadzącej projekt w ramach programu ProRoz z ramienia Katedry Logistyki Ekonomicznej UE) oraz prezesa zarządu ET Logistik, prof. dr hab. Wojciecha Paprockiego. Autorzy najlepszego projektu zostali ponadto uhonorowani dyplomami oraz nagrodami finansowymi.

(Opr. BT na podstawie informacji ET Logistik Sp. z o.o)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.