Dodaj ogłoszenie o pracy


Przegląd Tygodniowy Pracujwlogistyce.pdf nr 4 - zapraszamy do subskrypcji - zapisz się do newslettera!

Ukazał się kolejny numer Przeglądu Tygodniowego Pracujwlogistyce.pdf, w którym redaktorzy portalu pracujwlogistyce.pl m.in. poruszają w rozmowie z Mają Chabińską-Rossakowską dyrektor ds. personalnych DHL Express, temat zmiany miejsca pracy i zawodu. W rubryce "Kobiety w Logistyce" opisują kolejne dwie kobiece osobowości, które trochę na przekór wcześniejszym planom życiowym odnalazły swoją ścieżkę kariery w logistyce. Ponadto omówione zostały różnice pomiędzy Corporate Social Responsibility (odpowiedzialność społeczna w biznesie), a Corporate Responsibility (odpowiedzialność korporacyjna) - czyli popularne słowa, które dzisiaj wpisują się w strategię niemal każdej firmy - czy za tymi pojęciami idą konkretne działanie i co to oznacza, zarówno dla pracownika jak i pracodawcy? Jak zawsze nie zabrakło poradnika oraz wielu innych ciekawych informacji z branży i rynku pracy TSL. Wszystkie wydania Przeglądu Tygodniowego Pracujwlogistyce.pdf można pobrać na:
http://www.pracujwlogistyce.pl/szukaminformacji/przeglad-tygodniowy

 

 

Jeśli chcesz otrzymywać kolejne wydania zapisz się już dzisiaj do Newslettera!

Zapraszamy do lektury!
Redakcja

www.pracujwlogistyce.pl

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.