Dodaj ogłoszenie o pracy


Śledźcie szczepionki – pilnie trzeba przyjąć standard kodów kreskowych!

Istnieje pilna potrzeba szybkiego przyjęcia globalnego standardu opartego na kodach kreskowych, zanim rozpocznie się największa w historii akcja dystrybucji szczepionek - alarmuje Deloitte w swoim nowym raporcie. 

Ostatnio opublikowany raport Deloitte podkreśla przyjęcie globalnych standardów w służbie zdrowia jako pilnie wymagane rozwiązanie, by szczepionki na COVID-19 dystrybuować szybko, wydajnie i bezpiecznie. Tom Woods, Przewodniczący Globalnego Komitetu Kierowniczego ds. Zapewnienia Jakości Produktów Zdrowotnych z ramienia Banku Światowego, nawołuje do przyjęcia wspólnych standardów, w tym skanowania z użyciem kodów kreskowych, jako „najistotniejszego i niewystarczająco poruszanego elementu ochrony przed błędami w dystrybucji szczepionek, umożliwiającego ich śledzenie i zabezpieczenie pacjentów w ramach kampanii szczepień przeciwko COVID-19”.
Autorzy przeprowadzonego przez Deloitte badania Securing Trust in the Global COVID-19 Supply Chain wskazują, że „przyjęcie standardów GS1 to kolejny ważny element zwiększający zaufanie na każdym etapie łańcucha dostaw, obok współpracy i sprawnej komunikacji przedstawicieli branży farmaceutycznej, a zaufanie to ostatecznie ma wpływ na samych pacjentów”.

Fałszywka się nie przejdzie
Kody kreskowe zgodne z GS1 w sposób unikalny identyfikują produkty medyczne, w tym szczepionki, od laboratorium przez badania kliniczne aż po etap podania. Stosując standardy GS1, producenci farmaceutyków, dystrybutorzy oraz dostawcy usług na rynku ochrony zdrowia postępują zgodnie z protokołami i środkami bezpieczeństwa, usprawniającymi koordynację łańcucha dostaw i zwiększającymi jego przejrzystość. Zmniejsza to ryzyko działań dywersyjnych, wygaśnięcia terminów przydatności szczepionek i rozpowszechniania podrobionych egzemplarzy. Dzięki temu opinia publiczna może mieć pewność, że zarówno sama szczepionka, jak i proces jej wprowadzania na rynek jest bezpieczny. Choć stopień przyjęcia standardów GS1 w służbie zdrowia nieustannie się zwiększa, nie jest to jeszcze zjawisko powszechne. Raport Deloitte podkreśla znaczenie danych identyfikujących szczepionki (np. identyfikator produktu, numer partii i datę przydatności) jako „zasadniczych” z punktu widzenia podmiotów prowadzących szczepienia. Autorzy wskazują zalecenia WHO „by wszystkie szczepionki oznaczać za pomocą standardowych kodów kreskowych”.

Globalna identyfikacja wzbudza zaufanie
- Świat stoi przed olbrzymim wyzwaniem związanym z dystrybucją i podaniem szczepionek. Standardy GS1 mogą zapewnić ich wiarygodną identyfikację. Ponadto mogą pomóc zmniejszyć obciążenie pracowników służby zdrowia i ograniczyć ryzyko popełnienia błędów. Kody kreskowe w ochronie zdrowia już od lat ratują zdrowie i życie pacjentów. Efekty ich stosowania widać już także w polskich szpitalach. Dziś GS1 jest gotowe pomóc wszystkim stronom w pomyślnym przeprowadzeniu tej krytycznej operacji - mówi Elżbieta Hałas, członkini zarządu GS1 Polska. Z kolei Greg Reh, lider globalnego działu nauk przyrodniczych i ochrony zdrowia w Deloitte, powiedział że - Poziom przejrzystości i zaufania publicznego będzie kluczowy dla akceptacji i zaufania wobec szczepionek na COVID-19, a przyjmowanie globalnych standardów organizacji takich jak GS1 pomaga wzbudzić zaufanie do tych szczepionek.

Aktualnie ponad 70 krajów stosuje przepisy ochrony zdrowia i wymagania dla kontrahentów zgodne ze standardami GS1. Kraje te korzystają z dwuwymiarowych (2D) kodów kreskowych GS1 DataMatrix umożliwiających kodowanie informacji identyfikujących szczepionkę w celu ograniczenia ryzyka błędów i zapewnienia możliwości ich śledzenia.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://www.gs1.org/industries/healthcare/trust

(źr. GS1 Polska)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.