Dodaj ogłoszenie o pracy


Czy chcemy pracować w wielopokoleniowych zespołach?

Pomimo, że Polacy raczej z optymizmem podchodzą do pracy z ludźmi w różnym wieku, to wśród najmłodszych pracowników ta otwartość jest znacznie mniejsza. Na tle innych  krajów europejskich jesteśmy pod tym względem niemal na samym końcu zestawienia – wynika z poświęconej kwestii wieku pracowników analizy w ramach globalnego badania Monitor Rynku Pracy, realizowanego przez Randstad. Z raportu wynika za to, że doświadczenie pracy w wielopokoleniowych zespołach mamy jedno z największych na kontynencie.

8 na 10 Polaków woli pracować w zespole zróżnicowanym pod względem wieku – wynika z badania Monitor Rynku Pracy. Te deklaracje są zbliżone niemal we wszystkich grupach wiekowych respondentów. Tylko w jednej różnią się diametralnie. Wśród ankietowanych od 18 do 24 roku życia otwartość na pracę w wielopokoleniowym zespole jest najmniejsza – sięga 60 proc. Polacy należą jednak do najmniej chętnych, jeśli chodzi o pracę w zespołach zróżnicowanych wiekowo. Pod tym względem bardziej wstrzemięźliwi są jeszcze Grecy (77 proc.) i Szwedzi (73 proc.). Polskim pracownikom daleko do rekordzistów – we Francji czy Norwegii w zespole złożonym z wielu grup wiekowych woli pracować 9 na 10 respondentów.
Z drugiej strony dla Polaków praca w miejscu, w którym spotykają się z ludźmi w różnym wieku, jest raczej codziennością. 88 proc. pracuje w wielopokoleniowych zespołach i w zasadzie tak deklarują wszystkie grupy wiekowe respondentów. Te doświadczenia stawiają nas wśród liderów w Europie – nieco wyżej plasują się tylko pracownicy z Holandii i Luksemburga. Na kontynencie najrzadziej w zespołach zróżnicowanych wiekowo pracują mieszkańcy południa – Włosi (74 proc.), Grecy (79 proc.) i Hiszpanie (83 proc.). Zawodowe doświadczenia Polaków sprawiają, że pracownicy nad Wisłą nie należą do grupy, która zdecydowanie dostrzega korzyści z wymiany międzypokoleniowej w firmach. Co prawda na pozytywny wpływ zróżnicowania wieku wskazuje 84 proc. respondentów, ale to wynik na poziomie europejskiej średniej. Tymczasem w Norwegii korzyści dostrzega 9 na 10 respondentów.

Zespół zróżnicowany wiekowo to zespół innowacyjny
Wśród polskich pracowników związek innowacyjności firmy ze środowiskiem zróżnicowanym pod względem wieku dostrzega 82 proc. respondentów. Jednak najbardziej ten pogląd jest podzielany wśród uczestników badania w wieku od 35 do 44 lat (94 proc.). W pozostałych grupach odsetek osób zgadzających się z nim waha się od 76 do 81 proc. Powszechność wielopokoleniowych zespołów w polskich firmach sprawia, że duża część respondentów traktuje to jako standard i nie odczuwa żadnych trudności w komunikacji z przedstawicielami innych grup zawodowych (70 proc.). Widzimy jednak, że umiejętność porozumienia międzypokoleniowego zyskuje się z wiekiem. Trudności w komunikacji sygnalizuje bowiem blisko połowa młodych pracowników do 24 roku życia, 4 na 10 – w wieku od 25 do 34 lat, a wśród najstarszych pracowników – zaledwie co piąty.
Co drugi młody pracownik ma swojego szefa na Facebooku
Jak się okazuje w badaniu, to właśnie sposób komunikacji jest cechą charakterystyczną zespołów, które składają się z pracowników w różnym wieku – twierdzi tak 71 proc. respondentów z Polski. I faktycznie często ta nić porozumienia tworzy się także poza życiem zawodowym. 65 proc. ankietowanych potwierdza bowiem, że wśród znajomych w mediach społecznościowych takich jak Facebook czy Instagram ma swoich kolegów z pracy. Z szefem w takich pozazawodowych kontaktach jest nieco ponad 1/3 ankietowanych. Kolegów z pracy do grona znajomych w mediach społecznościowych wcale nie zapraszają głównie najmłodsi, a raczej respondenci z grupy od 25 do 34 roku życia – 80 proc. Za to szefa wśród znajomych na Facebooku lub Instagramie mają często przedstawiciele i jednej i drugiej grupy – niemal co drugi z nich. Pod tym względem starsi respondenci są mniej otwarci (23-32 proc.).

Wolimy starszego przełożonego
Funkcjonowanie zespołów złożonych z pracowników w różnym wieku w dużej mierze zależy też od szefów. Znaczna część respondentów uważa, że potrafią oni zarządzać takimi grupami (81%). 43% ankietowanych twierdzi natomiast, że ich szef inaczej traktuje pracowników w różnym wieku. Najczęściej tego zdania się najmłodsi – do 24 roku życia (47 proc.) i między 25 a 34 rokiem życia (50 proc.), najrzadziej – osoby w wieku od 35 do 44 lat (16 proc.). Niemal co drugi polski pracownik woli mieć starszego szefa – wśród wszystkich grup do 44 roku życia to dominujący pogląd. Znacznie mniej chętnie podchodzimy do młodszych przełożonych – woli ich zaledwie 30 proc. ankietowanych, w większości grup wiekowych wyniki są jednak nieco wyższe. Znacząco obniżają je respondenci między 25 a 34 rokiem życia. W tej grupie młodszego szefa wyobraża sobie tylko co czwarty uczestnik badania. Najwięcej zwolenników wśród polskich pracowników ma jednak pogląd, że wiek szefa nie ma znaczenia, a liczą się jego umiejętności motywowania zespołu. Z tą opinią zgodziło się 82 proc. respondentów.

(red/źr. Randstad)

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.