Dodaj ogłoszenie o pracy


Studenci najchętniej pracowaliby w Chinach i Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania oraz Chiny są postrzegane przez studentów jako najbardziej atrakcyjne państwa do podjęcia pracy po zakończeniu studiów. Dodatkowo ponad 25proc. respondentów ocenia, że w 2011 roku perspektywy zatrudnienia dla absolwentów są bardzo obiecujące, w związku z poprawiającą się sytuacją gospodarczą. Wynika to z ankiety przeprowadzonej wśród studentów z różnych krajów, w tym Polski, podczas V edycji Międzynarodowego Studenckiego Forum Biznesowego (ISBF) organizowanego przez firmę doradczą Deloitte.
Rekordowa liczba uczestników -72 studentów z 22 państw świata - spotkała się w Atenach, by wspólnie rozwiązywać specjalistyczne studia przypadków oraz zapoznać się z nowoczesnymi narzędziami zarządzania wykorzystywanymi przez firmę doradczą. Uczestnicy pracowali w 6 zespołach, a efekty ich pracy zostały ocenione przez komisję. Uczestników wspierało 24 ekspertów Deloitte z całego świata, wyspecjalizowanych w poszczególnych dziedzinach działalności biznesowej oraz w zarządzaniu zasobami ludzkimi, a także profesorowie z Institute for Management Development (IMD). Polskich ekspertów Deloitte reprezentowali Iwona Georgijew – Partner z działu Doradztwa Podatkowego oraz Krzysztof Kwiecień, Dyrektor HR na Polskę i kraje bałtyckie.
Wśród uczestników spotkania przeprowadzono ankietę, w której zapytano m.in. o czynniki determinujące wybór pierwszego pracodawcy. Zdecydowana większość z nich odpowiedziała, że najważniejsze jest zapewnienie ścieżki rozwoju kariery oraz możliwości dalszego kształcenia się. Najmniejsze znaczenie dla studentów ma ciągle zaangażowanie firmy w zrównoważony rozwój. Interesujące jest, że niemal 86% respondentów nie wyklucza wyjazdu i podjęcia pracy za granicą po ukończeniu studiów. Jednocześnie ponad jedna trzecia (36,62 %) badanych deklaruje, że po uzyskaniu dyplomu planuje podjęcie pracy w rodzinnym kraju.
Zespół kierowany przez Krzysztofa Kwietnia oraz Tracey Zehl, Partnera Audytu Deloitte z Kanady został zwycięzcą w obu kategoriach warsztatów - zdobył Nagrodę Panelu Merytorycznego i Nagrodę Uczestników Forum. To podwójne zwycięstwo nie ma precedensu w 5-letniej historii spotkań.
„Forum, jak co roku, było znakomitą okazją do spotkania studentów z całego świata i dyskusji nad zagadnieniami związanymi z ich przygotowaniem do kariery w biznesie. Ogromną wartością tych warsztatów jest możliwość skorzystania z wiedzy specjalistów Deloitte i zaproszonych gości. Poziom przygotowania tegorocznych uczestników był bardzo wysoki, co wskazuje na rosnącą jakość programów edukacyjnych oferowanych na uczelniach całego świata, w tym w Polsce. Wyzwaniem, przed którym stają one w dzisiejszych czasach jest przygotowanie młodych ludzi do wejścia w zmieniające się i coraz bardziej kosmopolityczne środowisko pracy. Jestem przekonany, że o wielu uczestnikach Forum usłyszymy już wkrótce, jako o ludziach odnoszących sukcesy w swojej dziedzinie, po opuszczeniu murów uczelni” – mówi Krzysztof Kwiecień z Deloitte.
W spotkaniu udział wzięło także dwóch studentów z Polski: Mariusz Gagatek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Dominik Klockowski ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, którzy należeli do najaktywniejszych uczestników spotkania.
„Program był wspaniałą okazją do poznania ambitnych ludzi z całego świata – o elitarności Forum decyduje bowiem duża selekcja zgłoszonych aplikacji. Największym wyróżnikiem tego spotkania, na tle innych skierowanych do studentów, jest czynnik edukacyjny. Poprzez rozwiązywanie specjalistycznych studiów przypadków mogłem przekonać się z jakimi problemami spotykają się codziennie przedsiębiorstwa. Niezwykle cenne było także wsparcie, które otrzymaliśmy od ekspertów Deloitte, którzy jako nasi trenerzy współpracowali ze mną i pozostałymi studentami.” – mówi Dominik Klockowski, student SGH.
Organizatorami International Student Business Forum są firma doradcza Deloitte i Institute for Management Development (IMD), czołowa światowa szkoła biznesu działająca w Lozannie, w Szwajcarii.

(źr. Deloitte)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.