Dodaj ogłoszenie o pracy


Poznań królestwem powierzchni magazynowych

Region Poznania to królestwo powierzchni magazynowych w Polsce. Zasoby nowoczesnych  magazynów w tym regionie na koniec II kwartału tego roku przekroczyły 1,5 mln mkw. Poznań jest trzecim po względem wolumenu regionem, z wysoką dynamiką wzrostu zarówno po stronnie podaży, jak i popytu. Nowa podaż tylko w I połowie br. wyniosła blisko 128 tys. mkw., kolejne ponad 70 tys. mkw. jest w budowie, a w przygotowaniu ok. 50 tys. mkw.  Aktywność deweloperska nie słabnie, czego najlepszym potwierdzeniem jest ilość inwestycji w trakcie realizacji.

- Większość nowych projektów to inwestycje spekulacyjne, które w przeciągu kilku miesięcy znajdują najemców. Klienci coraz częściej ze względu na dynamiczne zmiany i potrzebę ekspansji w krótkim czasie poszukują powierzchni magazynowych od zaraz lub z dostępnością w krótkim terminie. Deweloperzy, aby sprostać tym oczekiwaniom decydują się na uruchamianie kolejnych projektów spekulacyjnych – komentuje Magda Twarowska, senior industrial & logistic consultant w AXI IMMO.
- Pomimo wysokiej liczy inwestycji spekulacyjnych poziom pustostanów w perspektywie roku utrzymuje się na niskim poziomie 3-4 proc. Obiekty budowane spekulacyjne zapełniają się w ciągu 3-4 miesięcy, dlatego w momencie oddania inwestycji często jest ona w całości lub w ok. 80 proc. wynajęta – dodaje Magda Twarowska.

Tak wysoki popyt w regionie jest generowany przez operatorów logistycznych i sieci handlowe związane z branżami: motoryzacyjną, dom i wnętrze, spożywczą oraz elektroniczną. Duża część nowych umów najmu i ekspansje związane są z kanałem sprzedaży e-commerce. Atutem Poznania jest jego położenie - blisko zachodniej granicy, silna aglomeracja i tradycje logistyczne. To wszystko sprawia, że region pomimo spadku dostępności siły roboczej nie traci na popularności. Poziom bezrobocia w Poznaniu i okolicy na koniec kwietnia br. wynosił 2,5 proc. i był najniższy w kraju. Firmy, aby zatrzymać pracowników oferuję szersze pakiety socjalne w postaci dowozu do pracy, obiadów czy lepszych stawek za godzinę pracy. Koszty pracy to tylko jeden z czynników decydujących o atrakcyjności lokalizacji. Firmy w poszukiwaniu optymalizacji kosztów mogą liczyć na atrakcyjne stawki czynszów za mkw. powierzchni magazynowej w regionie. Przy dużych kontraktach powyżej 10 tys. mkw. deweloperzy oferują czynsz efektywny poniżej 2 euro za mkw.

W perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy możemy spodziewać się utrzymania tempa rozwoju inwestycji magazynowych w regionie. Do końca roku możliwe jest uruchomienie kolejnych 3-4 projektów. W II połowie roku poziom pustostanów wzrośnie do 5-6 proc., co nie wpłynie znacząco na strategie inwestycyjne deweloperów, gdyż jest to naturalna konsekwencja realizacji projektów spekulacyjnych.

(źr. AXI IMMO / red)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.