Dodaj ogłoszenie o pracy


Koniec manipulacji w transporcie – KE pracuje nad nowymi rozwiązaniami

W marcu 2018 r. w Brukseli odbyło się kolejne spotkanie międzynarodowej konfederacji CORTE, podczas którego debatowano m.in. nad systemem automatycznego ważenia ciężarówek oraz plombowania tachografów w pojazdach. Nadrzędnym celem tych prac jest ograniczenie naruszeń i manipulacji dokonywanych na terenie UE.

Marcowe spotkanie CORTE zostało zwołane z inicjatywy członków Enforcement Working Group, czyli grupy działającej na rzecz ujednoliconego systemu egzekwowania przepisów w całej UE i poza nią. Projekt, którym obecnie zajmuje się zespół, dotyczy automatycznego systemu ważenia pojazdów ciężarowych. Jak wskazują eksperci, zbyt duża masa pojazdu z załadunkiem to jedno z najpoważniejszych naruszeń popełnianych przez firmy transportowe, które może skutkować nawet odbiorem licencji na wykonywanie przewozów. W Polsce, kara nakładana na przedsiębiorcę za przeciążenie pojazdu wynosi od 500 do 15 000 złotych. - Komisja Europejska pracuje nad projektem wdrożenia systemu do automatycznego ważenia pojazdów ciężarowych. Według wstępnych ustaleń pomiary te miałyby odbywać się przy pomocy czujników zamontowanych przy osiach ciężarówki, a następnie wyniki te byłyby rejestrowane w tachografie. Prace Komisji w tym zakresie są o tyle istotne, że mogą ograniczyć problem przeciążonych pojazdów w całej Europie. Z danych Instytutu Badawczego Dróg i Mostów wynika, że nawet co trzecia ciężarówka poruszająca się po polskich drogach waży ponad wyznaczoną normę – mówi Piotr Żółty z firmy INELO, będącej członkiem CORTE.

Kolejny temat, którym zajęła się Komisja Europejska w celu walki z nieuczciwymi praktykami kierowców jest plombowanie systemu tachografów w pojazdach. Obecnie, zabezpieczeniu podlega tylko czujnik ruchu oraz tachograf, bez uwzględnienia okablowania systemu. Dużo wątpliwości budzi również brak jednolitych wytycznych, co do samego procesu plombowania, który może różnić się w zależności od rodzaju i marki pojazdu. - Według wstępnych planów Komisji Europejskiej, projekt nowego, jednolitego systemu plombowania powinien zbiec się w czasie z obowiązkiem montowania inteligentnych tachografów w pojazdach ciężarowych. Jest to inicjatywa, mająca usprawnić pracę inspekcji kontrolnych w całej Europie oraz utrudnić możliwość ewentualnych naruszeń ze strony kierowców. Według danych przedstawionych przez przedstawiciela duńskiej policji, ilość wykrytych manipulacji związanymi z tachografami stale wzrasta i w ubiegłym roku było ich ponad dwa razy więcej niż w roku 2015 – dodaje Piotr Żółty.  
Istotną zmianą w zakresie tachografów i ich wymiany bądź naprawy może okazać się również wytyczna, nad którą Komisja Europejska pracuje od dwóch lat. Od października 2012 r. firmy transportowe mają obowiązek montowania w tachografach czujników ruchu najnowszej generacji. Problematyczne okazują się jednak sytuacje, w których dochodzi do uszkodzenia wyłącznie czujnika ruchu. W przepisach nie została bowiem doprecyzowana kwestia, czy przy naprawie element może być zastąpiony przez ten sam model, czy musi być wymieniony na nowszą wersję.
- Stosowane praktyki różnią się w zależności od interpretacji przepisów przez warsztaty samochodowe. W skrajnych przypadkach dochodziło nawet do nakładania kar w wysokości kilkuset euro na przewoźników kontrolowanych przez francuską inspekcję drogową. Komisja Europejska ustaliła jednak, że przy wymianie wyłącznie elementu, a nie całego tachografu, zastosowanie będzie miał stan rzeczy obowiązujący przy pierwszej rejestracji pojazdu. Jeśli w tym momencie w samochodzie zamontowany był czujnik starszej generacji, to może on być zastosowany ponownie przy ewentualnej naprawie – wyjaśnia Żółty.
Wytyczna Komisji Europejskiej zacznie obowiązywać automatycznie wraz z jej publikacją. Według wstępnych planów organu nastąpi to jeszcze w tym półroczu.

(źr. INELO)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.