Dodaj ogłoszenie o pracy


PKS Gdańsk-Oliwa zmienia się w turkusową organizację

W lipcu 2017 roku PKS Gdańsk-Oliwa rozpoczął proces zmian w strukturze firmy, która ma stać się turkusową organizacją, co oznacza zupełnie nowy standard zarządzania przedsiębiorstwem w branży transportowo-logistycznej.

To prawdopodobnie pierwsze przedsiębiorstwo TSL, które wprowadziło samoorganizację – czyli strategię zarządzania, w której nie występują stanowiska kierownicze, a wszyscy pracownicy są równi bez względu na doświadczenie, staż pracy oraz zajmowane stanowiska. Zaś działalność firmy opiera się na wzajemnej pomocy, zaufaniu i współpracy.
Na czym to polega?
Podstawą samoorganizacji jest zespołowość i wspólne dążenie do celu. Decyzje może podejmować każda osoba w zespole, jednakże ma obowiązek konsultować je z ekspertami posiadającymi wiedzę i doświadczenie w danej dziedzinie oraz osobami, których dany temat dotyczy bezpośrednio oraz wziąć za nią pełną odpowiedzialność. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie w działalności firmy nowych pomysłów i usprawnień oraz wykorzystywanie mocnych stron i talentów pracowników, co generuje większą efektywność, a tym samym zwiększa zyski firmy. Stanowiska kierownicze w zespołach zostają zniesione i są zastąpione funkcją reprezentanta.

Obawy i szanse
Informacja o wielkiej zmianie w funkcjonowaniu firmy była dla jej pracowników ogromną niewiadomą i wyzwaniem. Dziś, rok po wprowadzeniu nowej strategii zarządzania w spółce PKS Gdańsk-Oliwa dzielą się oni doświadczeniem i wiedzą, wykorzystując swoje mocne strony do wspólnego rozwiązywania problemów. Standardem staje się współpraca w zespołach i między zespołami oraz otwartość na nowe wyzwania. Wewnątrz zespołów role są dzielone tak, aby ich członkowie mogli się realizować, zachowując przy tym najwyższą jakość obsługi klienta i wykonania usług. Ufają sobie wzajemnie, doradzają i powierzają realizację zadań. Plany stworzenia firmy, w której pracują zaangażowani w jej rozwój ludzie, wzajemnie się wspierając, stają się rzeczywistością.

(źr. PKS Gdańsk-Oliwa)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.