Dodaj ogłoszenie o pracy


Katarzyna Denc z BCT SA - Na początku port mnie przerażał

"Kobiety w logistyce" - Katarzyna Denc lider i planer zespołu kolejowego w Baltic Container Terminal S.A

 

Na początku port mnie przerażał

 

- W tym zawodzie trzeba mieć dużą cierpliwość i rozumieć, że wszędzie są ludzie i każdy jest inny, z każdym inaczej się rozmawia. Pracuję w typowo męskim środowisku z drużynami manewrowych, ustawiaczy, kolejarzy. Na początku było trudno, bo Panowie nie wiedzieli jak mnie traktować, jako menadżera czy jako partnera. Nie mogę wydawać im poleceń, potrzebne jest zrozumienie i wspólne działanie. - mówi o swojej pracy Katarzyna Denc lider i planer zespołu kolejowego w Baltic Container Terminal S.A.


 
Pani Katarzyna ukończyła Akademię Morską w Gdyni, wydział nawigacji kierunek eksploatacja portów. Jest również absolwentką technikum kolejowego, więc podjęła pracę zgodnie z wykształceniem. Do BCT trafiła 4 lata temu od razu po studiach. Zaczynała od szeregowego pracownika - na stanowisku ekspedytora. - Przyszłam tutaj w momencie reorganizacji i wdrażania nowych systemów informatycznych. Po pół roku pracy przyszedł pierwszy awans. - Dosyć szybko awansowałam i zdziwiłam się że w BCT są tak duże możliwości rozwoju. W tej firmie zarząd o pracowniku nie zapomina. - mówi Katarzyna Denc.
Można powiedzieć, że miała szczęście, gdyż od początku chciała pracować w morskiej branży, bo nie wyobraża sobie życia bez morza. - Udało mi się zrealizować to co zaplanowałam i chciałabym dalej rozwijać karierę w BCT. - dodaje.
Pierwsze swoje kroki w porcie morskim stawiała już podczas studiów pracując jako superviser w Polcargo i przyznaje, że - Wówczas port mnie przerażał, zetknęłam się z zupełnie innym światem i z inną kulturą pracy. Byłam zdziwiona, że wśród operatorów, dokerów, sztauerów jest tak duże zrozumienie dla kobiety. To było miłe zetknięcie zwłaszcza dla tak młodej i niedoświadczonej osoby.  - mówi p. Katarzyna.

 

Wzorce i autorytety
Dodaje, że nie osiągnęła by tak szybko sukcesu gdyby nie wsparcie ludzi z zarządu, szczególnie ówczesnego prezesa Jana Nowaka, który uwierzył i zaufał jej nie tylko jako kobiecie, ale młodej osobie, nie mającej doświadczenia w tak trudnym obszarze jakim jest zarządzanie transportem kolejowym na terenie portu. -  To była osoba, która mnie zatrudniła i kierowała moją karierą. Ta praca nie należy do łatwych, bo trzeba szybko działać i podejmować decyzje oraz zarządzać różnymi zespołami pracowników. Tu wszystko dzieje się szybko.
Najbardziej docenia świetną atmosferę pracy w BCT, ale dodaje że na pewno też trzeba mieć odpowiednie predyspozycje. Kondycję fizyczną, bo to nie jest praca typowo za biurkiem i wymaga dopilnowania wszystkich działań, sprawdzenia co dzieje się na placu przeładunkowym. Ważna jest też umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. - Czasami trzeba zaryzykować, bo nie ma czasu na rozważania, ważne jest szybkie działanie. Port to naczynia powiązane wielu operacji  i trzeba zdążyć ze wszystkim na czas. - wyjaśnia.

Po pracy relaksuje się czytając książki, głównie kryminały i historyczne romanse. Regularnie jeździ na rolkach, co pozwala jej utrzymać dobrą formę fizyczną. - To pozwala mi całkowicie oderwać się od portu i pracy, do której każdego dnia wracam ze świeżym umysłem i pełna energii.  Lubię też  podróżować, fascynuje mnie Afryka. - mówi Katarzyna Denc.

 

(opr. Beata Trochymiak)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.