Dodaj ogłoszenie o pracy


Pracujwlogistyce.pl partnerem kampanii społecznej 2011 „Bezpieczne miejsce pracy”

W marcu br. rozpoczęła się kolejna informacyjna kampania społeczna pt.: „Bezpieczne miejsce pracy”, której celem jest zwiększenie świadomości występowania zagrożeń w środowisku pracy oraz poziomu wiedzy dotyczącej sposobów skutecznej ochrony przed skutkami występowania tych zagrożeń. Kampania została objęta honorowym patronatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz patronatem Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Jej organizatorem jest Centralny Instytut Ochrony Pracy-Państwowy Instytut Badawczy. Portal Pracujwlogistyce.pl został partnerem medialnym informacyjnej kampanii społecznej "bezpieczne miejsce pracy".

Kampania jest adresowana do pracodawców, pracowników, związków zawodowych, społecznych inspektorów pracy, instytucji zajmujących się bhp, specjalistów i praktyków w tej dziedzinie, firm szkoleniowych, szkół i uczelni oraz instytucji i organizacji funkcjonujących w sferze nadzoru i kontroli warunków pracy. Kampania będzie realizowana do końca bieżącego roku.

Pierwszym przedsięwzięciem kampanii był konkurs na plakat kampanii dla górników i członków ich rodzin. Konkurs został ogłoszony pod koniec 2010 r., tak aby od pierwszych dni tegorocznej kampanii, do tworzenia bezpiecznych miejsc pracy w górnictwie zachęcały prace autorstwa samych górników oraz członków ich rodzin. Laureatem konkursu został Paweł Pośpiech, 20-letni student Politechniki Śląskiej, syn górnika z kopalni „Wujek”. Za pracę pn.: „Bądź odpowiedzialny za siebie i za tych, których kochasz” otrzymał nagrodę. Drugą nagrodę przyznano Maciejowi Kądzielawie za pracę pn.: „Omijając zabezpieczenia narażasz siebie i innych”. Trzecią nagrodę przyznano Kazimierzowi Strojeckiemu za pracę pn.: „BHP – możesz tylko zyskać”. Obaj autorzy pracują w KWK „Wujek”.
Zmieniające się formy zatrudnienia i sposoby wykonywania pracy generują nowe czynniki ryzyka. Zalicza się do nich m. in. wymagania stawiane przez pracę, czyli tzw. psychospołeczne warunki pracy. Wyniki analiz wypadków śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych badanych przez inspektorów PIP w latach 2005-2007, w których stan psychofizyczny pracownika stanowił jedną z przyczyn wypadku przy pracy, wykazały, że w 48% spowodowane one były nagłym zachorowaniem lub niedyspozycją fizyczną, w 36% zmęczeniem, a w 16% zdenerwowaniem pracownika. W wypadkach tych zostało łącznie poszkodowanych 767 osób. Stąd też tematem jednego z pierwszych przedsięwzięć kampanii, tj. konferencji pt.: „Bezpieczne miejsce pracy” (14-15.04.2011 r., Olsztyn) była prewencja zagrożeń psychospołecznych w środowisku pracy. Konferencja została zorganizowana przez CIOP-PIB, we współpracy z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Olsztynie oraz olsztyńskim oddziałem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP. Konferencji towarzyszyła wystawa opracowań wspierających kształtowanie bezpiecznych warunków pracy oraz przykładów środków ochrony indywidualnej.  Także w Olsztynie, w ramach kampanii, został zorganizowany konkurs plastyczny pn. „Bezpieczne miejsce pracy” dla dzieci z olsztyńskich szkół podstawowych (klas I-VI). Celem konkursu była popularyzacja problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy wśród dzieci oraz podnoszenie świadomości występowania zagrożeń  w środowisku, w którym żyją, uczą się i bawią, a z czasem będą pracować. Uczniowie przedstawili plastycznie swoje wyobrażenia o dowolnie wybranym bezpiecznym miejscu pracy. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród laureatom odbyło  się w dniu 14 kwietnia 2011 r. w Olsztynie.

W ramach kampanii będzie organizowanych również wiele innych konferencji, seminariów, warsztatów, spotkań oraz konkursów, służących promowaniu idei kampanii. W maju odbędzie się konferencja pt.: "Bezpieczeństwo pracy w przedsiębiorstwie - kształtowanie świadomości i organizacja pracy" (18 maja 2011 r., Browar w Elblągu) oraz seminarium dla zakładowych społecznych inspektorów pracy KWK Wujek (25-28 maja 2011 r., Rabka). Na czerwiec zaplanowano już konferencję  pt. "Bezpiecznie na wysokości" (8 czerwca 2011 r., Białystok), organizowaną przez TNOiK Białystok oraz konkurs plastyczny dla dzieci pt. "Bezpieczne miejsce pracy", organizowany przez Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.
Więcej informacji na temat tych i następnych przedsięwzięć znajduje się na stronie internetowej: www.ciop.pl/bezpieczne_miejsce_pracy.

Organizatorzy kampanii zapraszają wszystkich zainteresowanych do włączania się w te działania. Szczegółowych informacji na temat kampanii udziela Agnieszka Szczygielska (Ośrodek Promocji CIOP-PIB, tel. 0-22 623 36 86, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
(źr. CIUP/Kampania Bezpieczne Miejsce Pracy)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.