Dodaj ogłoszenie o pracy


PROLOGIS po raz trzeci z rzędu z certyfikatem Great Place to Work

Polski oddział Prologis został wyróżniony prestiżowym certyfikatem Great Place to Work®. To już trzeci raz, kiedy firma została uznana za jedno z najlepszych miejsc pracy w Polsce.

Certyfikat Great Place To Work® jest w całości oparty na tym, co mówią pracownicy o swoich doświadczeniach w miejscu pracy. Złożony program analizy opinii zatrudnionych wyłania wyjątkowe miejsca pracy, które promują zaangażowanie, kulturę organizacyjną opartą na zaufaniu oraz innowacyjne podejście do zarządzania zasobami ludzkimi.

Prologis przykłada ogromną wagę do tworzenia inspirującego i satysfakcjonującego środowiska pracy. Jednym z fundamentów wartości firmy jest satysfakcja i zaangażowanie pracowników, którzy są kluczowym elementem sukcesu biznesowego. Dlatego cyklicznie bada poziom satysfakcji i co roku bierze udział w programie certyfikacji Great Place to Work®. W tegorocznej edycji swoją opinią podzieliło się niemal 100% osób zatrudnionych w firmie, którzy udzielili w sumie 1 066 odpowiedzi. Tak wysoka frekwencja w badaniu satysfakcji to jasny sygnał, że kultura informacji zwrotnej jest mocno zakorzeniona w organizacji. Wnioski płynące z ankiet jednoznacznie potwierdzają, że Prologis jest świetnym miejscem pracy – tak uważa aż 89% ankietowanych biorąc pod uwagę wszystkie z badanych obszarów, czyli wiarygodność, szacunek, uczciwość, duma i koleżeństwo.

(źr. Prologis)

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.