Dodaj ogłoszenie o pracy


GXO prowadzi pilotaż robotyki magazynowej wspomaganej AI

GXO ogłosił współpracę z kalifornijskim deweloperem robotyki Dexterity, której celem jest realizacja pilotażowego projektu robotyki magazynowej wspomaganej sztuczną inteligencją służącemu podniesieniu wydajności i bezpieczeństwa procesów depaletyzacji dla wiodącej marki kosmetycznej.

GXO współpracuje z firmą Dexterity, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do zasilania robotów o zdolnościach zbliżonych do ludzkich, które realizują operacje depaletyzacji, etykietowania i repaletyzacji paczek, optymalizując procesy przychodzące i wychodzące w magazynie. Inteligentne roboty wykorzystują sztuczną inteligencję, nie wymagają praktycznie żadnych instrukcji ani konfiguracji przed wdrożeniem, a także samodzielnie szkolą się w pracy, poprawiając swoją wydajność przy każdym pobraniu. Wdrożenie robotyki we wskazanych operacjach zwiększa wydajność i bezpieczeństwo, jednocześnie umożliwiając oddelegowanie pracowników do zadań o wyższej wartości dodanej.

Zdolność adaptacyjna robotów oznacza, że można je szybko wprowadzić do operacji w różnych branżach. Ta adaptacyjna technologia jest wysoce elastyczna i może być stosowana zarówno jako samodzielne rozwiązanie w operacjach wykonywanych wcześniej ręcznie, jak i w wysoce zautomatyzowanym magazynie, stanowiąc kolejny rozdział w automatyzacji łańcucha dostaw.

(źr. GXO)

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.