Dodaj ogłoszenie o pracy


Excellence Leaders w Raben Logistics Polska

W Grupie Raben slogan Better every day bezsprzecznie kojarzony jest z kulturą Lean i nieustannym doskonaleniem biznesu w każdej ze spółek. Z tego właśnie powodu w 2022 roku, w Raben Logistics Polska zainicjowano ogólnopolski program Excellence Leaders, który miał na celu zarówno rozwój pracowników, jak i ulepszanie procesów realizowanych w firmie.

Pierwszą edycję programu zakończył wspólny warsztat podsumowujący wiedzę zdobytą przez nowych „Liderów Doskonalenia” oraz wręczenie przez Janusza Anioła, Dyrektora Generalnego Raben Logistics Polska, certyfikatów poświadczających nowe kompetencje uczestników. Kim są absolwenci autorskiej inicjatywy Zespołu Doskonalenia Biznesu Raben Logistics Polska i na czym polega program Excellence Leaders? To ludzie, których cechuje pasja, zaangażowanie i chęć nieustannego doskonalenia. W procesie rekrutacji, spośród około 150 zgłoszeń wybrano 31 uczestników, którzy przez cały rok zdobywali wiedzę uczestnicząc w licznych szkoleniach i warsztatach. Ich tematyka dobrana była do obecnych potrzeb firmy i wyzwań, jakie stoją przed branżą. Wspólna realizacja przygotowanych case study pomogła lepiej zrozumieć funkcjonowanie organizacji prowadzonej w duchu Lean Management. Dzięki temu uczestnicy mieli możliwość także dodatkowej wymiany doświadczeń.

- Udział w Excellence Leaders wywołał we mnie dużo pozytywnych emocji (…) Otrzymałem sporo wiedzy niezbędnej do efektywnej pracy. Poszerzył moje horyzonty współpracy oraz zwracania uwagi na szczegóły. Rozwinął mnie i wzbogacił o nowe, dobre relacje. - podkreśla jeden z uczestników – Piotr Szwedka, Specjalista ds. Sprzedaży w Straszynie.

To, co wyróżnia Excellence Leaders to dwuetapowy proces szkoleniowy złożony zarówno z modułów teoretyczno-praktycznych, jak i część empiryczna, skupiająca się na przeprowadzeniu przez każdego z uczestników własnej inicjatywy czy projektu. - To był naprawdę, bardzo dobry czas!!! Bardzo dobre i treściwe szkolenia wśród wspaniałych ludzi tworzących niesamowite zespoły. Rewelacyjne przygotowani prowadzący wykorzystujący maksymalnie swoją wiedzę i nowoczesne narzędzia do prowadzenia szkoleń. Ambitne, wymagające wyzwania angażujące uczestników - wspomina Łukasz Skibiński, Kierownik Magazynu w Gądkach.
Program Excellence Leaders to nie tylko szereg merytorycznych spotkań, ale przede wszystkim dobrze spędzony czas w świetnej atmosferze.

- Była to niesamowita przygoda i okazja do poznaniu świetnych ludzi. Otrzymałam ogromną dawkę wiedzy teoretycznej i praktycznej, którą na pewno wykorzystam. Program był z pewnością możliwością rozwinięcia i zaprezentowania siebie i swoich umiejętności - komentuje Agata Mazur, Starsza Specjalistka ds. Sprzedaży w Sosnowcu.

Program Excellence Leaders to jednak przede wszystkim nauka. Nabycie nowych kompetencji i chęć doskonalenia w zespołach, oddziałach i regionach przełożyły się na skutecznie zrealizowanie lokalnych projektów i warsztatów. Osiągnięcie celów było możliwe jedynie dzięki zaangażowaniu, współpracy, otwartości i chęci zmian absolwentów programu.

1. edycja Excellence Leaders odbiła się szerokim echem w organizacji, dlatego w tym roku kolejne osoby dołączają do grona uczestników programu, by rozwijać swoje skrzydła pod okiem Zespołu Doskonalenia Biznesu Raben Logistics Polska.

(źr. Raben Group)

 

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.