Dodaj ogłoszenie o pracy


Transportem drukarni Gutenberga, Raben uruchomił kolejną linię drobnicową Polska - Niemcy

Grupa Raben uruchomiła właśnie nowe połącznie Regensburg – Legnica. Pierwszym, symbolicznym transportem na tej linii był charytatywny przewóz oryginalnej drukarni Jana Gutenberga z początku XX wieku. Zabytek trafił do Puszczykowa pod Poznaniem, gdzie pod patronatem Muzeum Warszawy oddział Muzeum Drukarstwa, powstaje niezwykłe miejsce ożywione historią starego druku i warsztatami.

- To była historia jak z filmu „Powrót do przyszłości”. Okazało się, że możemy ocalić od zapomnienia tradycyjną formę druku oraz propagować wynalazek Jana Gutenberga, który tak bardzo zmienił świat. Wyposażenie drukarni będzie wykorzystane podczas warsztatów w mojej galerii fotografii – drukarni,  a wiec będzie pełnić funkcję edukacyjną. Projekt uzyskał patronat Muzeum Warszawy oddział Muzeum Drukarstwa. Powstanie niezwykłe miejsce, które ożywimy historią starego druku. Dokonując zakupu, zwróciłem się z prośbą do Grupy Raben o pomoc w zakresie organizacji  transportu międzynarodowego z Niemiec do Puszczykowa – opowiada Mikołaj Rybczyński z Copia Studio Poland.

Grupa Raben, realizując obecną strategię rozwoju bezpośrednich, codziennych połączeń drobnicowych pomiędzy Polską i Niemcami, postanowiła zostać partnerem tego wydarzenia. Tym bardziej, iż z początkiem listopada, firma uruchomiła aż 4 nowe bezpośrednie połączenia drobnicowe z rejonu południowych Niemiec do głównego hub’u w Legnicy. Raben dysponuje obecnie  44 codziennymi połączeniami eksportowymi z Polski do Niemiec i 43 połączeniami importowymi do Polski z Niemiec, w oparciu o dwa centra przeładunkowe w Polsce: Legnica oraz Gądki k. Poznania.

- Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa dzięki doskonałej współpracy oddziałów Raben Wrocław, Legnica, Gądki oraz Raben Regensburg. Szczególnie chciałbym podkreślić rolę przewoźnika Pana Macieja Kosowskiego, osoby bezpośrednio zaangażowanej i realizującej transport wspomnianej drukarni. Tak rzadko mówimy o ludziach, którzy są naszą wizytówką i bezpośrednio mają styczność z klientami. Bez osobistej pomocy Pana Macieja  nie udałoby się przeprowadzić całego transportu w bezpieczny i terminowy sposób – powiedział Andrzej Bielecki, dyrektor dystrybucji międzynarodowej regionu, Raben Logistics Polska.

Oddział Raben Legnica, to największy hub w ramach siatki połączeń międzynarodowych Raben Logistics Polska, skąd rozwijane są niemieckie połączenia. Doświadczenie oraz możliwości techniczne, do przewozu drukarni wykorzystano specjalistyczną naczepę typu City Liner, pozwoliły na sprawny i bezpieczny transport zabytku Gutenberga do miejsca docelowego – miasta Regensburg (dawniej Ratyzbona). To miasto nie tylko słynące z najstarszej, działającej do dzisiaj restauracji w Niemczech, ale także miejsce wspaniałych zabytków oraz historycznych skarbów. Wśród nich niepowtarzalny brylant - oryginalna drukarnia z początku XX wieku, sygnowana nazwiskiem firmy Jana Gutenberga. Kompletna linia drukarska zachowała się w prywatnych zabudowaniach bawarskiej miejscowości Maxhütte-Haidhof, tuż na obrzeżach  Regensburga. Zbiegiem okoliczności, na jej ślad trafił puszczykowski przedsiębiorca a zarazem pasjonat tematyki druku, Mikołaj Rybczyński. Drukarnia jako całość kolekcji pochodzi z lat 1897- 1971. Pochodzi z północy Niemiec z okolic Hamburga, a ok. 20 lat temu była przeniesiona do Maxhuette – Haidhof i stopniowo uzupełniana o kolejne eksponaty. Główne wyposażenie to dwie maszyny drukarskie Typograficzna Diamant z 1897 r., kilkanaście starych szaf zecerskich dębowych i bukowych z czcionkami z drewna oraz stopu zecerskiego, oryginalne matryce do druku z lat 1900-1970 r. z różnymi motywami (architektura, motoryzacja, moda, przyroda, design, codzienne życie). Zabytkowa drukarnia była czynna aż do roku ok 1985.

(red./źr. Grupa Raben)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.