Dodaj ogłoszenie o pracy


Program TOP Young 100 na półmetku!

Program Top Young 100 zainicjowany przez Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Logistyki i Zakupów skierowany dla najlepszych studentów logistyki w Polsce nie zwalnia tempa i każdego dnia pozytywnie zaskakuje wszystkich uczestników. Projekt dużymi krokami zbliża się do półmetku swojej pierwszej edycji. Wizyty w największych przedsiębiorstwach, wartościowe szkolenia, integrujące wyjazdy to tylko część z aktywności oferowanych przez program Top Young 100 pozwalających na wzbogacenie wiedzy i umiejętności młodych logistycznych talentów. Organizatorzy powoli przymierzają się do przedstawienia kolejnych wyzwań poszerzających kompetencje młodych logistyków.

W czerwcu wystartowały pierwsze prace nad realnymi problemami biznesowymi zaproponowanymi przez przedsiębiorstwa będące partnerami projektu.  Utworzone 3-5 osobowe zespoły studentów pracują nad rozwiązaniem rzeczywistych wyzwań biznesowych wniesionych  przez partnerów. Z jakimi problemami borykają się studenci? Zagadnienia transportowe, magazynowe, statystyczne - każdy z uczestników miał szansę wybrać temat z którym chciałby się zmierzyć. - Możliwość wykorzystania AGV (Automated Guided Vehicles) w procesie pickingu towarów w dużym centrum dystrybucyjnym.”, „Warunki realizacji inwentaryzacji towarów z wykorzystaniem dronów.” czy „Poprawa jakości wydawanych przesyłek – rozwiązania na etapie procesu pickingu.”. Są to tylko trzy z ponad trzydziestu podjętych problemów biznesowych.
Na przykład temat - „Doświadczalne sprawdzanie, który model prognozowania najlepiej opisuje wysyłki wybranych grup produktowych" – to problem badawczy idealny dla osób, które nie przepadają za teorią. Zespół ma za zadanie przeanalizować dostępne modele prognozowania popytu pod kątem ich dopasowania do struktury sprzedaży wybranych grup produktowych. - Projekt zaczęliśmy realizować z początkiem lipca. Aby zrozumieć konkretne potrzeby przedsiębiorstwa oraz zadania do wykonania zorganizowaliśmy spotkanie, na którym ustaliliśmy szczegóły. Obecnie jesteśmy po wykonaniu pierwszych analiz i przygotowujemy się do drugiej części związanej z prognozowaniem dla konkretnych grup asortymentowych. Wszyscy członkowie grupy są niesamowicie zaangażowani, a współpraca układa się pomyślnie. Temat jest dosyć trudny i wymaga od nas dużo wkładu własnego, ale wierzę, że wiedza którą uzyskujemy podczas rozwiązywania realnych problemów biznesowych okaże się przydatna w przyszłości – mówił o projekcie Daniel Tochwin, reprezentujący Politechnikę Białostocką.

Poziom oraz zróżnicowanie tematyki problemów badawczych mają szerokie spectrum. Nikt zapewne nie spodziewał się tak dużego wyboru. - Od razu po otrzymaniu nominacji do danego case'a skontaktowaliśmy się z zespołem, aby ustalić strategię działania oraz wybrać lidera. Już po pierwszej wymianie zdań było widać, że mam do czynienia z bardzo ambitną grupą, co bardzo mnie ucieszyło. Niedługo potem nasza liderka nawiązała kontakt z opiekunem z firmy. Zaaranżowaliśmy spotkanie w siedzibie firmy z Panią Kasią, aby dowiedzieć się jakie oczekiwania są przed nami stawiane. Po spotkaniu ustaliliśmy wraz z grupą, w którym kierunku będziemy podążać. Po krótkim okresie urlopowym wracamy do ciężkiej, ale również dającej nam ogromną satysfakcję pracy. Otrzymaliśmy materiały niezbędne do realizacji projektu tj. dane. W tym momencie jesteśmy na etapie analizy danych, wnioskowania i budowania proponowanych rozwiązań. Na przyszły tydzień mamy zaplanowaną wideokonferencję z opiekunką, aby ustalić konkretne działania – opisał działania zespołu Przemysław Salamaga z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który pracuje nad tematem pt. „Zaproponowanie modelu zarządzania poziomem zapasów, a przez to dostępnością części zamiennych w magazynach technicznych”.

Nie wszystkie problemy zebrane dla studentów są bezpośrednio związane z logistyką. Jednym z takich rzykładów jest temat: „Ulepszenie istniejącego kursu online poprzez wprowadzenie innowacyjnych pomysłów i ich przetestowanie.”. Pięcioosobowy zespół musiał zmierzyć się ze znalezieniem pomysłów na rozwój kursów, nowe aplikacje oraz sposoby na dotarcie do nowych użytkowników. Zadanie pomimo tego, że nie wiązało się ściśle z logistyką, wymagało ogromnej znajomości tej branży oraz kreatywności. Prace nad problemem zakończyły się w połowie lipca oraz zostały poddane ocenie partnera biznesowego zgłaszającego wyzwanie. Swoimi odczuciami już po zrealizowanym zadaniu podzieliła się studenta Natalia Szwedun - Dzięki Top Young 100 miałam okazję wypowiedzieć się i zostać wysłuchaną w sprawie narzędzia logistycznego, z którego korzystam w pracy oraz z życiu codziennym w celach edukacyjnych. Kreatywny zespół pozwolił mi obudzić moje szare komórki do działania, dzięki czemu wpadłam na wiele pomysłów, z których mam nadzieję firma skorzysta. To niesamowite uczucie wiedzieć, że nasze zawodowe wzorce są dla nas, aby nas wysłuchać i służyć dobrą radą! Nie każdy student ma taką okazję. Zdecydowanie Polecam Program Top Young 100.

Zadania stawiane przed uczestnikami wymagają zaangażowania, czasu, dużej wiedzy oraz przede wszystkim chęci uczenia się w praktyce. Uczestnicy mają coraz większą świadomość, możliwość i odpowiedzialność za własną przyszłość zawodową. Kolejna runda wyzwań biznesowych jest już przygotowana dla nowo sformułowanych grup projektowych na początek października. Aby wesprzeć generowanie rozwiązań, Biuro Programu wraz z Partnerami Biznesowymi przygotowało program szkoleń spójnych z wyzwaniami stojącymi przed studentami. Pamiętać należy, że w realnym wsparciem pozostają opiekunowie z ramienia firm, opiekunowie akademiccy oraz mentorzy. Tylko najbardziej aktywne i zaangażowane osoby uzyskają certyfikat ukończenia pierwszej edycji Top Young 100. Wszystkim studentom życzymy powodzenia w rozwiązywaniu kolejnych rzeczywistych problemów biznesowych oraz dużo efektów z dedykowanych szkoleń.

Portal Pracujwlogistyce.pl jest patronem medialnym projektu.

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.