Dodaj ogłoszenie o pracy


Poczta Polska uruchamia nowe sortownie i zapowiada miliardowe inwestycje

Poczta Polska uruchamia dwie nowe sortownie przesyłek - w Olsztynie i Koszalinie. Mają one zwiększyć efektywność logistyczną, poprawić wykorzystanie taboru samochodowego i  warunki pracy.

Nasz narodowy operator, Poczta Polska odnotowuje bardzo duże wzrosty zagranicznych przesyłek eCommerce, zwłaszcza z Poczty Chińskiej. Porównując 6 miesięcy roku 2018 do analogicznego okres roku ubiegłego - wzrost ten wyniósł ok. 15 proc. dla wszystkich rodzajów przesyłek. Szczególną dynamikę widać w obszarze nadchodzących do Polski przesyłek kurierskich „Expres PRIME”, których wolumen w ciągu roku zwiększył się ponad 10-krotnie. Jest to konsekwencją coraz większej popularności międzynarodowych portali aukcyjnych w naszym kraju i ich szybkiego rozwoju. Dlatego Poczta dostosowuje swoją sieć logistyczną do aktualnych i przyszłych potrzeb rynkowych, w tym obsługi handlu eCommerce i szczytów świątecznych.
–  Inwestujemy w nową  infrastrukturę, ponieważ chcemy być wiodącym operatorem logistycznym w Europie Środowo-Wschodniej, chcemy jeszcze lepiej obsługiwać rynek eCommerce i logistykę międzynarodową. Aby wizja stała się rzeczywistością, przebudowujemy sieć logistyczną. Dostosowujemy ją do obsługi nie tylko listów ale także paczek i przesyłek paletowych. Docelowa architektura logistyczna Poczty Polskiej, w tym planowana budowa centralnego węzła logistycznego, będzie wiązała się z miliardowymi inwestycjami i to zaledwie w ciągu kilku lat  – mówi Paweł Skoworotko, członek zarządu Poczty Polskiej. – W ramach tego projektu   trzy sortownie regionalne i 50 punktów przeładunkowych tzw. depotów zostanie skomunikowanych z centralnym węzłem logistycznym  – dodaje.

Otwarcie nowej hali w Olsztynie jest jednym z etapów budowy nowej infrastruktury logistycznej Poczty Polskiej. Obiekt o powierzchni eksploatacyjnej 2 tys. m² pozwoli na
jednoczesną obsługę samochodów o maksymalnym tonażu w sześciu dokach rozładunkowo-załadunkowych. Olsztyńska hala umożliwi teraz magazynowanie ponad dwukrotnie większej liczby przesyłek paletowych niż dotychczas. Nowe rozwiązanie poprawi też warunki pracy przy procesach eksploatacyjnych. Druga hala w Koszalinie, do której w ciągu pół roku zostaną przeniesione wszystkie procesy sortowania przesyłek ze starej lokalizacji, to magazyn o powierzchni 1,3 tys. m.kw.  oraz powierzchni biurowo-socjalnej wynoszącej 100 m.kw.  

Miliardowe inwestycje
Poczta chce wybudować do 2022 roku centralny węzeł, który ma obsługiwać międzynarodowy handel eCommerce, m.in. w ramach współpracy Poczty z Chinami i rozwijającym się Nowym Jedwabnym Szlakiem. Rozbudowie elementów infrastruktury logistycznej Poczty Polskiej towarzyszyć będą inwestycje w systemy informatyczne i flotę pojazdów. W tym roku spółka uruchomi także nowy sorter paczkowy w Zabrzu (specjalistyczna maszyna obsłuży ok. 2,5 mln paczek miesięcznie). Operator konsekwentnie realizuje strategię rozwoju, rozbudowując infrastrukturę logistyczną oraz sieć placówek. Spółka zwiększa także zatrudnienie. Tylko w ub. r. wzrosło ono o 1,4 tys. pracowników. – m.in. o listonoszów i pracowników obsługi.  Poczta to jeden z największych z pracodawców w kraju. W 2017 r. spółka dostarczyła ponad 120 mln paczek i przesyłek eCommerce, plasując się na drugim miejscu wśród graczy na rynku KEP z 18 proc. udziałem.
Również wolumeny obsługiwanych przez Pocztę przesyłek paletowych stale rosną. W pierwszym półroczu 2018, spółka odnotowała kilkunastoprocentowy wzrost przychodów z tej usługi. Operator systematycznie odnotowuje  znaczące wzrosty w punktach odbioru swoich partnerów. W pierwszych czterech miesiącach 2018 r. zainteresowanie klientów odbiorem przesyłek w punktach odbioru wzrosło aż o 30 proc. Nadal najwięcej przesyłek, odbieranych jest w placówkach pocztowych. Prawie trzykrotnie wzrosła jednak liczba przesyłek odbieranych przez klientów na stacjach PKN Orlen. Docelowo sieć click collect Poczty Polskiej osiągnie 11 tys. lokalizacji.  

(źr. Poczta Polska)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.