Dodaj ogłoszenie o pracy


Na świecie monitoruje się już ponad 3,7 mln naczep i kontenerów

Według raportu firmy badawczej Berg Insight, na całym świecie monitoruje się ponad 3,7 mln jednostek transportowych – kontenerów oraz naczep, a do roku 2022 liczba ta ma wzrosnąć do 8,9 mln.

Moduły lokalizacyjne, powiązane z odpowiednim oprogramowaniem (np. aplikacjami mobilnymi czy programami do zarządzania flotą) dają fleet managerom i logistykom wiele narzędzi pozwalających monitorować wybrane parametry przewożonego towaru. Coraz częściej kontenery wyposaża się w urządzenia lokalizujące, stale informujące o położeniu towaru oraz warunkach w jakich się znajdują. Według Berg Insight, aktualnie na świecie używa się ponad 20 mln kontenerów intermodalnych i ponad 13 mln przyczep/naczep. Firma badawcza prognozuje, że rynek monitoringu będzie rósł w tej kategorii bardzo szybko, w tempie 19,6 proc. r./r., z 3,7 mln sztuk na koniec 2017 r. do 8,9 mln sztuk do 2022 r. Jeśli chodzi o moduły lokalizacyjne, to 49,3 proc. z nich stanowią urządzenia śledzące naczepy, a 32,9 proc. to lokalizatory kontenerów.

Konstruuje się specjalne moduły urządzeń nadawczych z myślą o montażu bezpośrednio na drzwiach kontenera. Dzięki temu można stwierdzić nie tylko, gdzie aktualnie znajduje się kontener, a tym samym transportowany towar, ale przede wszystkim mieć go pod stałą kontrolą. Pozwalają na to alerty informujące m.in. o tym, że ktoś próbuje otworzyć drzwi kontenera, mimo że powinno się to dziać dopiero w miejscu odbioru. Korzystając z systemu określania pozycji GPS online, właściciel firmy ma szansę sprawdzić, jak użytkowane są kontenery, czy pracują, czy nie są pozostawione i zapomniane. Umożliwia to efektywniejsze wykorzystanie zasobów, podobnie jak funkcja geoogrodzeń – wyznaczania obszarów, w których powinien znajdować się kontener, a o których opuszczeniu właściciel zostanie automatycznie poinformowany.

(red/ źr. Gannet Guard Systems)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.