Dodaj ogłoszenie o pracy


Komisja Transportu PE proponuje nowe zasady kabotażu

Wyłączenie transportu międzynarodowego i tranzytu z przepisów dotyczących wynagrodzeń dla pracowników delegowanych to nie jedyne postanowienie Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego. Komisja zaproponowała również szereg rozwiązań, które mają wpłynąć na sytuację branży transportowej w Unii Europejskiej. Przede wszystkim dotyczą one określenia zasad przewozu kabotażowego oraz ograniczenia niepożądanych praktyk firm przewozowych.

Według projektu przepisów zaproponowanego przez Komisję Transportu PE, operacje kabotażowe w państwie członkowskim, do którego dokonano dostawy międzynarodowej wraz z powrotem do państwa członkowskiego przewoźnika, powinny zostać ograniczone czasowo do 7 dni. - W ciągu 7 dni działania kabotażowe w jednym państwie członkowskim powinny być ograniczone do 48 godzin, aby zapobiec przeprowadzaniu ich w sposób systematyczny, który zniekształca rynki krajowe. Dodatkowo kabotaż nie byłby dozwolony w tym samym kraju przed upływem 72 godzin od powrotu ciężarówki do państwa członkowskiego rejestracji –  mówi Łukasz Włoch, główny ekspert OCRK ds. Analiz i Rozliczeń.

Część propozycji wysuniętych przez Komisję ma ograniczyć nieuczciwe praktyki firm transportowych. Kary miałyby zostać nałożone również na nadawców, spedytorów, wykonawców i podwykonawców, którzy korzystają z przewoźników łamiących przepisy. W celu walki z przedsiębiorstwami tzw. skrzynkami pocztowymi (letterbox companies), mają zostać wprowadzone kryteria oceny dla firm, określające ich rzeczywistą obecność w państwie członkowskim, w którym zostały zarejestrowane. W szczególności sprawdzana będzie częstotliwość załadunku i rozładunku w kraju rejestracji oraz ilość miejsc parkingowych dla pojazdów firmowych. Komisja Transportu zaproponowała również określenie minimalnej liczby „uzgodnionych kontroli” firm, z założeniem, że państwa członkowskie miałyby skupić się na przedsiębiorstwach o wysokim wskaźniku ryzyka. Ważnym postulatem Komisji jest także organizacja odpoczynków tygodniowych na trasie kierowców. - Przedsiębiorcy będą musieli zaplanować czas pracy w taki sposób, aby raz na trzy tygodnie ich kierowcy mogli wrócić do domu lub do innej wybranej przez siebie lokalizacji w celu odbioru tygodniowego regularnego odpoczynku. Aby zapewnić bardziej płynne operacje transportowe, projekty reguł mają zapewniać większą elastyczność w korzystaniu z cotygodniowego odpoczynku, o ile zostanie on skompensowany równoważnym czasem odpoczynku w późniejszym czasie oraz w szczególnych przypadkach przy przekroczeniu jazdy dziennej. – tłumaczy ekspert OCRK ds. Analiz i Rozliczeń, Ireneusz Czulak.
Docelowo przepisy w zakresie zasad kabotażu, czasu prowadzenia pojazdu oraz prowadzenia działalności miałyby objąć również samochody dostawcze o masie przekraczającej 2,4 tony.
(źr. OCRK)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.