Dodaj ogłoszenie o pracy


Magazyn DB Schenker w Teresinie ze srebrną oceną doskonałości operacyjnej Xsite

Polski magazyn logistyczny DB Schenker w Teresinie koło Warszawy otrzymał srebrną ocenę w zakresie doskonałości operacyjnej w globalnej logistyce kontraktowej operatora według światowego standardu doskonałości operacyjnej Xsite.

Teresiński magazyn jest pierwszą polską lokalizacją na świecie w logistyce kontraktowej DB Schenker, która uzyskała status silver. W 2016 r. obiekt ten uzyskał status bronze. Wówczas była to również najlepsza ocena spośród wszystkich lokalizacji na świecie, w których wdrażany był Xsite. Zaangażowanie i wysiłek blisko 60 osób pracujących w tej lokalizacji na co dzień, zaprocentowały i podczas audytu pod koniec 2017 roku, magazyn w Teresinie uzyskał jeszcze wyższą ocenę – silver.
Xsite jest globalnym standardem dojrzałości biznesowej wdrażanym od 2016 r. w całej logistyce kontraktowej DB Schenker. Dotychczas działa on w około 40 lokalizacjach, w tym w dwóch magazynach w klastrze North & East Europe w Teresinie i Chorzowie. Obecnie trwa wdrożenie w trzeciej polskiej lokalizacji operatora – w Nadarzynie koło Warszawy. W ramach oceny standardu sprawdzane są obszary:
• zarządzanie relacjami z klientami i dostawcami,
• zarządzanie finansami,
• pracownicy i przywództwo w kulturze lean,
• optymalizacja procesów,
• zdrowie, bezpieczeństwo i środowisko.

Każdy obszar wiąże się ze szczegółowymi pytaniami. Odpowiedzi wskazują, na jakim etapie dojrzałości jest jednostka. Ocena dokonywana jest na czterech poziomach: developing, bronze, silver i gold. Xsite jest bardzo restrykcyjny i niespełnienie nawet jednego warunku w obszarach obowiązkowych wyklucza magazyn z walki o podium. - Sukces naszego magazynu logistycznego w Teresinie jako najlepszego spośród 800 magazynów Schenkera na świecie opiera się na Lean Management i ciągłym  doskonaleniu procesów. Ciągłe doskonalenie  jest możliwe tylko dzięki włączeniu pracowników w ten proces. W efekcie rośnie również poziom ich zaangażowania i poczucie wpływu na organizację. Są to kluczowe elementy kultury Lean, którą budujemy od 5 lat w Schenkerze - mówi Janusz Górski, pezes Klastra North & East Europe DB Schenker.

Podczas oceny zwrócono uwagę na szczególną dbałość o bezpieczeństwo pracowników i gości, zarządzanie ryzykiem, codzienne audyty i obserwacje zdarzeń potencjalnie niebezpiecznych w celu ich wyeliminowania. Doceniono również wysoki poziom zarządzania kompetencjami pracowników oraz plany rozwojowe i codzienne odprawy tablicowe w każdym zespole jako jeden z elementów budowania kultury Lean. Uwzględniono też monitorowanie standardów KAMISHIBAI (czyli codzienne losowe sprawdzanie krytycznych standardów procesowych w magazynie). Asesorzy wysoko ocenili także poziom zarządzania wizualnego w lokalizacji i to, jak doskonalony jest ten obszar. - Audyt przeprowadzony przez międzynarodowych ekspertów potwierdził, że Teresin jest jedną z najbardziej dojrzałych operacyjnie i leanowo lokalizacji w całej logistyce kontraktowej DB Schenker. Polska lokalizacja uzyskała ocenę silver jako pierwsza na świecie. Nie byłoby to możliwe gdyby nie wytężona praca, pasja i motywacja ludzi zatrudnionych w Teresinie - mówi Rafał Tarasewicz, dyrektor doskonałości operacyjnej w logistyce kontraktowej na Europę DB Schenker.

(źr. DB Schenker)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.