Dodaj ogłoszenie o pracy


Profesjonalni kierowcy - rusza 3. edycja bezpłatnych kursów dla kierowców aut ciężarowych

W kwietniu 2018 ruszą pierwsze bezpłatne kursy organizowane w ramach trzeciej edycji akcji społecznej „Profesjonalni kierowcy”. W tym roku zostanie przeszkolonych minimum 300 osób, które swoją przyszłość wiążą z branżą transportową.

W 2016 roku firmy związane z branżą transportową, którym zależy, aby ta mogła dalej się systematycznie rozwijać i konkurować na rynku europejskim, zainicjowały akcję społeczną „Profesjonalni kierowcy”. W ramach tego przedsięwzięcia organizowane są bezpłatne kursy. Podczas ich trwania najlepsi w kraju instruktorzy szkolą przyszłych kierowców zawodowych. Obecnie akcję „Profesjonalni kierowcy” wspiera pięć firm: Volvo Trucks, Renault Trucks, Wielton, Ergo Hestia i Continental.

Do tej pory certyfikat „Profesjonalnego kierowcy” uzyskało 500 osób, w tym aż 400 w ubiegłym roku. Początkowo podczas drugiej edycji organizatorzy planowali przeszkolić łącznie 300 osób. Zainteresowanie kursami było jednak tak duże, że w sumie w kursach wzięło udział aż 400 kierowców. - Rok 2017 pokazał, jak bardzo nasza akcja jest potrzebna. Otrzymaliśmy prawie 1000 zgłoszeń od osób, które swoją przyszłość planują związać z branżą transportową. Przeprowadziliśmy 40 szkoleń w 15 lokalizacjach, po których wydaliśmy uczestnikom 400 certyfikatów – mówi Michał Proc, dyrektor ds. rozwiązań biznesowych w Volvo Group Trucks Poland. Dodaje przy tym, że organizatorom zależało przede wszystkim, aby w szkoleniach wzięły udział osoby, które w przyszłości chciałyby podjąć pracę jako zawodowi kierowcy. - I to się udało. Regularnie badamy losy naszych kursantów i według najnowszych danych aż 62 proc. osób, które uczestniczyły w naszych kursach organizowanych w ciągu dwóch ostatnich lat, pracuje już w branży transportowej. A wielu kierowców, którzy pracy jeszcze nie podjęli, zapowiada, że będą chcieli spróbować swoich sił w tym zawodzie w przyszłości – dodaje Michał Proc.

Akcja „Profesjonalni kierowcy” została również bardzo dobrze przyjęta przez branżę. W 2017 roku wiele szkoleń współorganizowały firmy transportowe. Dzięki temu miały one okazję już podczas zajęć poznać przyszłych kandydatów do pracy. - W szkoleniu w naszej siedzibie w Malborku wzięło udział 30 osób, które w trakcie zajęć wykazały się bardzo dużym zaangażowaniem i determinacją. Wielu uczestników już na starcie zainteresowanych było pracą w naszej firmie i pierwszego dnia pytało o szczegóły zatrudnienia. W dobie deficytu kierowców, gdy znalezienie zdolnych, odpowiedzialnych pracowników nie należy do rzeczy łatwych, jest to dla nas bardzo duża wartość – mówi Jarosław Buła, prezes zarządu firmy Alegre z Malborka.
Po szkoleniu w Malborku w Alegre zostało zatrudnionych kilka osób. Jedną z nich jest Piotr Konicki z Iławy, który już w sierpniu ub.r. wyruszył w swoją pierwszą trasę międzynarodową. – Wiele zawdzięczam instruktorom, którzy w trakcie dwóch dni przekazali nam ogromną dawkę wiedzy i pomogli uwierzyć we własne umiejętności – mówi Konicki.
Uczestnicy tegorocznych szkoleń nauczą się nie tylko, jak jeździć bardziej efektywnie, ale przede wszystkim zwiększą swoją wiedzą na temat bezpiecznej jazdy. Marcin Majak z Renault Trucks wymienia - podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się m.in., jak bezpiecznie prowadzić pojazd ciężarowy, jak przygotować go do drogi, w jaki sposób zabezpieczyć ładunek i jak manewrować 40-tonowym zestawem. Poznają też przepisy dotyczące czasu pracy kierowców i zasady udzielania pierwszej pomocy. W tym roku po raz pierwszy część warsztatów będą prowadzić instruktorzy z firmy Continental, która właśnie dołączyła do akcji „Profesjonalni kierowcy”.

Jak i gdzie można się zapisać na kurs?
Wszystkie kursy organizowane w ramach akcji "Profesjonalni Kierowcy” są bezpłatne. Zapisy na szkolenia w ramach tegorocznej edycji ruszą na początku marca. Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniach muszą wypełnić formularz umieszczony na stronie internetowej poświęconej akcji www.profesjonalnikierowcy.pl. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie w dniu szkolenia ważnego prawa jazdy kategorii C+E.

(źr. Volvo Trucks)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.