Dodaj ogłoszenie o pracy


Kraków Airport z najnowocześniejszą wieżą kontroli lotniska w Polsce

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zakończyła proces uruchamiania operacyjnego nowej wieży kontroli lotniska w Kraków Airport. W nowym obiekcie prowadzona jest służba kontroli zbliżania (APP), kontroli lotniska (TWR) oraz FIS, czyli służba informacji powietrznej.

Budowa wieży trwała prawie 17 miesięcy i podyktowana była potrzebą poprawy warunków pracy służb ruchu lotniczego oraz koniecznością zapewnienia miejsca dla nowoczesnych systemów zarządzania ruchem lotniczym. Koszt całej inwestycji to 50 mln złotych. Na przełomie stycznia i lutego br. nowa wieża pracowała w trybie „shadow mode” polegającym na równoległej pracy nowego obiektu z rezerwową obsadą pozostającą do dyspozycji w starej lokalizacji. Po zakończeniu testów podjęta została decyzja o całkowitym przeniesieniu obsługi ruchu lotniczego do nowej wieży. – Wieża na krakowskim lotnisku to kolejna inwestycja PAŻP, która bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo ruchu lotniczego. To najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce, gwarantujący dobre warunki pracy dla kontrolerów ruchu lotniczego oraz maksymalny poziom bezpieczeństwa działania systemów niezbędnych do kontroli ruchu lotniczego – powiedział prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Niedziela.

Uruchomiona właśnie sala operacyjna służby kontroli lotniska jest w chwili obecnej najnowocześniejszą i najwyżej położoną salą tego typu w Polsce. Całkowita wysokość budynku to 45,21 m, a sala operacyjna położona jest na wysokości 38,68 m. – Kontrolerzy ruchu lotniczego pracują w nowoczesnych warunkach. Z nowej wieży doskonale widać pole manewrowe z płytą postojową samolotów co sprawia, że kontrolerzy mają zdecydowanie lepszy wgląd w ruch samolotów. Dzięki tej inwestycji będzie jeszcze bezpieczniej na krakowskim lotnisku – powiedział Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

W grudniu 2018 r. planowane jest uruchomienie operacyjne nowej wieży na katowickim lotnisku, wtedy katowicka wieża będzie miała najwyżej położoną salę operacyjną w Polsce na wysokości  blisko 41 m.

(źr. Kraków Airport)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.