Dodaj ogłoszenie o pracy


Fiege nagrodzone certyfikatem „Quality of the year 2017”

Fiege Polsce zostało uhonorowane certyfikatem „Quality of the year 2017” przyznawanym przez Fundację Qualitas. Honorowym patronatem tegoroczną edycję objęła European Organization for Quality z siedzibą w Brukseli.

Dla Fiege jest to niezwykle cenna nagroda, biorąc pod uwagę aktualne otoczenie rynkowe. Rosnąca konkurencja i wymagający klienci sprawiają, że firmy decydują się na coraz częstsze i większe wykorzystanie zewnętrznych usług logistyki kontraktowej. Przed podjęciem decyzji biorą pod uwagę nie tylko cenę, ale przede wszystkim jakość usług, w tym terminowość, kompletność i brak uszkodzeń. Nie bez znaczenia pozostaje też kompleksowość usług. Fiege zawsze też podąża za najnowszymi trendami w logistyce. Automatyzacja, rozwój systemów IT, dynamika e-handlu oraz rosnąca liczba zwrotów to zagadnienia, które są przez spółkę czujnie śledzone. - Niezmiernie cieszy nas, że to właśnie elementy, na które w pierwszej kolejności zwracają uwagę nasi partnerzy oraz usługi, będące trendami, były przedmiotem wieloetapowej oceny i audytu w ramach certyfikacji - dodaje Piotr Kohmann, prezes zarządu Fiege Polska.

Warto wspomnieć, że cały rok 2017 był dla firmy czasem szczególnym. Fiege świętowało 20-lecie działalności w Polsce, otworzyło kolejne oddziały, zdobyło nowych klientów oraz nieustannie pracowało nad zapewnieniem właściwego poziomu usług obecnym partnerom.

(źr. Fiege)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.